Wypadajace włosy, tradzik, ŁZS - leczenie nie pomaga.

4 odpowiedzi
Mam łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, czasem różowy rumień, łupież (raz suchy raz tłusty) oraz wypadają mi włosy (ponoć lysienie androgyniczne, mam niski poziom testosteronu, wysoki kortyzol, brak problemow endokrynologicznych, otylosc, nie jem miesa). Mam 25 lat, jestem plci meskiej. Na glowie mam mnostwo czerwonych sladow oraz ropnych krostek widocznych przy badaniu urzadzeniem mikroskopijnym. Stosowane leki (tetralysal kilka miesiecy, plyn robiony do twarzy z antybiotykiem, Orungal przez weekend, isotrexin, pinacufort, protopic, epiduo - silna reakcja alergiczna na nadtlenek benzoilu) oraz dermokosmetyki (puri ichtilium, squnorm, vichy dercos, efflaclar, mediket ictamo, stieprox) nie pomogły. Tradzik w najlepszym wypadku sie zmniejszyl o polowe podczas przyjmowania antybiotykow, jednak po zaprzestaniu brania wznowil sie. Kremy i masci na tradzik nie pomagaly, szampony na lupiez oraz tluste wlosy rowniez nie pomagaly - caly czas mam lupiez, ktory po myciu nadal moge zeskrobywac z glowy.

Moja dermatolog juz nie wie jak mi pomoc, jakie leki mi przepisac. Ostatnia deska ratunku jest leczenie izotekiem, jednak wiele osob mi to odradzalo, gdyż to bardzo niebezpieczny lek i nie warto sie nim katowac. Bardzo prosze o porady.
Ma Pan więc do wyboru posłuchanie znajomych lub lekarza dermatologa. Leczenie pod kontrolą doświadczonego lekarza w stosowaniu tych leków minimalizuje "katowanie" o którym Pan pisze. Efekty leczenia biją zaś na głowę uciążliwość z tym związaną. Po opisie stanu Pańskiej skóry nie miałabym na Pana miejscu wątpliwości ale oczywiście decyzja o tym należy do Pana. Może Pan dalej stosować wszystkie dotychczas używane preparaty, które dalej niczego nie zmienią. Proszę więc sobie zadać pytanie czy chce się Pan wyleczyć czy tylko dalej leczyć i stosować środki doraźne bez szansy na wyleczenie...

Szanowny Pacjencie

Jeśli wymienione przez Pana leki nie były skuteczne, to rzeczywiście pozostaje nam do wyboru tylko terapia izotretinoiną. lek jest znany od ponad 40 lat, a jego główne działanie uboczne, którego się obawiamy, czyli teratogenność (wpływ na rozwijający się płód) nie dotyczy mężczyzn. Lek ten jest bardzo skuteczny i bezpieczny, jełsi jest stosowany właściwie, przez osobę mającą doświadczenie w leczeniu tym lekiem, Nie jest też bardziej szkodliwy niż przewlekle zażywany Tetralysal (wpływa na przewód pokarmowy i układ immunologiczny przewodu pokarmowego) czy Orungal (lek ten ma wiele interakcji z innymi lekami co może być szkodliwe dla wątroby). Pytanie jest takie - czy chce się Pan wyleczyć i na ile zmiany skórne są uciążliwe? Jeśli chce się Pan pozbyć problemu, proszę rozważyć leczenie izotretoinoiną - zapaszam na wizytę !

Pozdrawiam!

Dr ARW
Dzień dobry,
jeżeli dotychczasowe leczenie doustne i miejscowe nie przynosi efektu warto rozważyć izotretinoinę doustną. Lek ten jest stosunkowo często stosowany u pacjentów, u których zawodzą inne metody leczenia. Zwykle z dobrym skutkiem i dobrą tolerancją. Teoretycznie w trakcie leczenia mogą zdarzyć się różne objawy uboczne - są one szczegółowo opisane na ulotce informacyjnej dołączonej do leku. Najczęściej występuje suchość skóry, ust - które to przy stosowaniu odpowiedniego nawilżania nie stanowią większego problemu. Najbardziej niebezpieczne działanie uboczne dotyczy tylko kobiet.
Zapraszam an wizytę. Pozdrawiam serdecznie
OJ
Dzień dobry,
Z uwagi na rozbudowany problem proponuję umówić się na wizytę u dermatologa. Pochodne witaminy A (np. Izotek) w postaci kuracji doustnej są często dobrym wyjściem w przypadku nasilonego łojotoku oraz zmian trądzikowych jednak wymagają odpowiedniej kwalifikacji, wykonywania badań kontrolnych oraz szczególnej współpracy pacjenta z lekarzem co warunkuje bezpieczeństwo omawianej terapii.
Pozdrawiam,
Dominik Mikiel