wypadające rzęsy

2 odpowiedzi
Od pół roku wypadają mi rzęsy. Bardziej niż to norma przewiduje. Aż 4-6 sztuk podczas zwykłego mycia twarzy i oczu lub zmywania wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Mycie oczu wykonuję delikatnie. Zaczęłam maksymalnie ograniczać codzienny makijaż - mimo, iż pracuję w biurze i muszę dobrze wyglądać...Używam kosmetyków do bardzo wrażliwej skóry - tych samych od wielu lat.. Robiłam podstawowe badania krwi i poziom TSH - bez zarzutu. Biorę suplementy na włosy i paznokcie. Nie ma żadnej poprawy... kilka miesięcy temu zrobiłam badanie na nużeńca - Pani z laboratorium w szpitalu wyrwała mi po 2 rzęsy z każdego oka i pod mikroskop - Wynik negatywny. Często odczuwam pieczenie brzegów powiek. Rano nie mam zlepionych powiek, a wydzielina oczna po nocy jest nieco większa niż kiedyś, ale tylko w kącikach oka. Na początku moich problemów miałam gradówkę na 1 powiece. To oko też bolało mnie jakoś tak "w środku" przez 2 tygodnie. Byłam u 2 okulistów - którzy nie widzieli nic strasznego w moich oczach, zalecenia: krople do oczu typowe przy tkz. suchym oku.... Kiedy już muszę się umalować np na jakieś wyjście lub spotkanie, to makijaż bardzo drażni, oczy pieką, czuję dyskomfort. Nie mam już połowy rzęs... W ciągu ostatniego półrocza było kilka okresów wzmożonego wypadania włosów z głowy i brwi, ale teraz jest ok. Tylko te rzęsy.... Próbuje odżywiać rzęsy np. olejek rycynowy do smarowania u nasady rzęs na wieczór, odżywka Oceanic Log 4 lashes, ale to tylko podrażnia moje powieki i czuję dyskomfort. co jeszcze mogę zrobić????
Witam! Może trochę późno,ale miałem wiele spraw. Jeśli do tej pory rzęsy nie wypadły całkowicie to raczej nie jest łysienie plackowate ( a mogłoby być bo też niekiedy dotyczy rzęs). Proszę odstawić wszelkie malowidła i upiększacze bo przewlekły stan zapalny( np. kontaktowe zapalenie skóry) też może doprowadzić do utraty rzęs. Do przemywania proponuję Blephasol płyn . Poza ty jedynie delikatny krem i zero makijażu na oczy. Można zastosować Latanoprost -krople p-ko jaskrze ( na receptę, okulista) . Smaruje się nimi zewnętrzne brzegi powiek przed snem-wspomagają odrost rzęs. Proszę też sprawdzić czy nie ma tam jakichś pasożytów typu Demodex- wymaz. Pozdrawiam!

Szanowna Pani,

Opisywany przez Panią problem wygląda na złożony. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć alergię, dlatego w tym przypadku zasadna będzie wizyta u specjalisty alergologa.

Z pozdrowieniami,
Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt