Wynik z histopatologi

2 odpowiedzi
Rozpoznanie kliniczne; Przełyk Barretta? Refluks

Miejsce pobrania.
1.Wycinek z wypustki nabłonka gruczołowego do przełyku
2.Z trzonu
3.Z antrum

Rozpoznanie histopatologiczne
1.Gastritis chronica (+) activa(+)
(metaplazja jelitowa (-);HP(-);zanik(-).
2.Gastritis chronica (+) activa(+)
(metaplazja jelitowa (-);HP(-);zanik(-).
3.Gastritis chronica (+) activa(+)
(metaplazja jelitowa (+);HP(-);nabłonek przełyku(-)
W korelacji z danymi klinicznymi obraz może odpowiadać "wczesnemu "przełykowi Barretta bez dysplazji

Dodam ze w wyniku:" panendoskopia" pisze tak Linia Z na górnej granicy fałdówżołądkowych,nieregularna
z pojedyńcza wypustką nabłonka gruczołowego do przełyku,długości około 10mm

Proszę o proste wytłumaczenie mi tego wyniku. Co oznacza ten wynik ?
Przełyk Baretta jest przewlekłym stanem zapalnym dolnego odcinka przełyku i wpustu żołądka z metaplazja jelitową.
Przełyk Barreta traktuje się jako stan przedrakowe i wymaga ścisłej i systematycznej kontroli.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Z opisu wynika że Pan/Pani ma przewlekłe, aktywne zapalenie błony śluzowej trzonu i antrum ( dalsza część żołądka). Wycinek z wypustki może sugerować istnienie stanu przednowotworowego o nazwie " przełyk Barretta", lecz warto wykonać jeszcze raz badanie z pobraniem wycinków z tej okolicy po przeleczeniu inhibitorami pompy protonowej przez 8 tygodni.