Wynik USG piersi - zaburzenie echogramu
5
odpowiedzi
Witam serdecznie, bardzo bym prosiła o interpretację wyników USG piersi. Mam 34 lata, jestem po przebytej terapii hormonalnej.
Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej.
W sutku lewym rozproszone torbiele proste o śred. do 5 mm. Na godz. 1-ej, 1 cm od otoczki zaburzenie echogramu tkanki gruczołowej z drobynmi torbielami w obszarze 9x6mm.
W sutku prawym pojedyncze, rozproszone torbiele proste o śred. do 4 mm.
Na godz. 9-ej, 2cm od otoczki torbiel złożona o wym. 5 x 5 mm.
Przewody mlekowe obustronnie nieposzerzone. Skóra i tkanka podskórna bez zmian.
Palpacyjnie brak wyczuwalnych patologicznych oporów. Doły pachowe wolne od struktur patologicznych. BIRADS 3.
Ostatnie USG miałam wykonywane w październiku (rowniez BIRADS 3) i nie wykazało ono zaburzenia echogramu w lewiej piersi. Za to była torbiel złożona, której teraz nie ma w lewej piersi a która pojawiła się w prawej. Lekarz wykonujący USG stwierdził, że wyniki są w miarę ok i nie ma powodu do zmartwien. Prosiłabym jednak o drugą opinie oraz o wytlumaczenie, co to takiego zaburzenie echogramu tkanki. Czy to jednak coś poważnego?
Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej.
W sutku lewym rozproszone torbiele proste o śred. do 5 mm. Na godz. 1-ej, 1 cm od otoczki zaburzenie echogramu tkanki gruczołowej z drobynmi torbielami w obszarze 9x6mm.
W sutku prawym pojedyncze, rozproszone torbiele proste o śred. do 4 mm.
Na godz. 9-ej, 2cm od otoczki torbiel złożona o wym. 5 x 5 mm.
Przewody mlekowe obustronnie nieposzerzone. Skóra i tkanka podskórna bez zmian.
Palpacyjnie brak wyczuwalnych patologicznych oporów. Doły pachowe wolne od struktur patologicznych. BIRADS 3.
Ostatnie USG miałam wykonywane w październiku (rowniez BIRADS 3) i nie wykazało ono zaburzenia echogramu w lewiej piersi. Za to była torbiel złożona, której teraz nie ma w lewej piersi a która pojawiła się w prawej. Lekarz wykonujący USG stwierdził, że wyniki są w miarę ok i nie ma powodu do zmartwien. Prosiłabym jednak o drugą opinie oraz o wytlumaczenie, co to takiego zaburzenie echogramu tkanki. Czy to jednak coś poważnego?
Droga Pani,
Pracują w Centrum Onkologii proponuję wizytę na Garncarskiej 11 w Ambulatorium Kliniki Chirurgii Onkologicznej. Fachowa ocena, dalsza diagnostyka, rozwiązanie problemu; bez obaw, Garncarska to nie wyrok a fachowa pomoc. Powodzenia
Pracują w Centrum Onkologii proponuję wizytę na Garncarskiej 11 w Ambulatorium Kliniki Chirurgii Onkologicznej. Fachowa ocena, dalsza diagnostyka, rozwiązanie problemu; bez obaw, Garncarska to nie wyrok a fachowa pomoc. Powodzenia
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Istotnie nie ma powodu do niepokoju - Pani piersi wymagają okresowej kontroli - co 6-8 m-cy, z powodu obecnych torbieli. Torbiel jest to rodzaj pęcherzyka wypełnionego płynem tkankowym - mogą pojawiać się, znikać i zmieniać wielkość - dlatego w kolejnych badaniach są różnie opisywane; zaburzenie echogramu oznacza, że w na pewnym obszarze struktura tkanki jest nieco inna, niż w pozostałym miąższu - najczęściej na tle zwłóknienia lub stłuszczenia - nie jest to patologia
Dzień dobry,
Zmiany torbielowate to najczęściej występujące łagodne zmiany w piersiach, zaburzenia echogramu to oznacza że tkanka ma mniejszą lub większa przenikalność dla fal USG od otoczenia . Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego została Pani zakwalifikowana do kategorii Birads 3 w USG. Oznacza to że powinna Pani być poddana bardziej wnikliwej obserwacji, być może należy wykonać mammografię a w niektórych przypadkach biopsję. Do pełnej oceny jest niezbędne zbadanie pacjentki. Mam nadzieje że pomogłem
pozdrawiam
Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Zmiany torbielowate to najczęściej występujące łagodne zmiany w piersiach, zaburzenia echogramu to oznacza że tkanka ma mniejszą lub większa przenikalność dla fal USG od otoczenia . Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego została Pani zakwalifikowana do kategorii Birads 3 w USG. Oznacza to że powinna Pani być poddana bardziej wnikliwej obserwacji, być może należy wykonać mammografię a w niektórych przypadkach biopsję. Do pełnej oceny jest niezbędne zbadanie pacjentki. Mam nadzieje że pomogłem
pozdrawiam
Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Witam , wynik USG piersi nie budzi niepokoju onkologicznego- BIRADS 3 -oznacza że radiolog zaleca kolejną kontrolę za 6 m. Torbiele nie mają znaczenia onkologicznego, nie wymagają ścisłej kontroli ,a zaburzenie echogramu -to nieokreślone zaburzenie struktury piersi, wynikające najpewniej z obrzeku tkanki gruczołowej -wynikające z fazy cyklu miesiaczkowego lub przebytej hormonoterapii - do obserwacji. Proszę się nie martwić.
Na obecną chwilę nie ma powodu do obaw.Jednak skala BIRADS 3 sugeruje zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.Wymaga to częstszej kontroli piersi,przynajmniej 1 raz/6 miesięcy.Przydałoby się wykonać mammografię/mammografia jest bardziej wiarygodna w wykrywaniu raka piersi niż usg/
Podobne pytania
- Dzień dobry, w ostatnim czasie rozpoczęłam aktywny tryb życia, dużo trenuję. W przychodni wykonano mi EKG i podobno są jakieś niegroźne problemy (nie mam pojęcia jakie). Polecono mi kontakt z kardiologiem, stąd też moje pytanie, na jaką wizytę powinnam się umówić?
- Witam mam polipa 4mm w pecherzyku zolciowy, mam codziennie bole od 4 TYG..co mozna zrobic, zo trzeba zrobic...
- Witam moja córka (20-letnia) od lat zmaga się z zapaleniem dróg moczowych , bardzo często łapie infekcje skarży się na ból podbrzusza i to bardzo silny , jest uczulona na FURAGINĘ , po zażyciu pojawia się uczulenie - puchną stopy ostatnio musiała mieć podany zastrzyk odczulający , co powinnyśmy…
- Od jakiegoś czasu dokucza mi pełność w nadbrzuszu, nasilająca się po posiłkach,wieczorem sporadycznie nudności. Robiłam gastroskopię, wyszło powierzchowne zapalenie żołądka, biorę pantoprazol. Zakażenia helikobacter niby nie wyszło ale dr kazał powtórzyć test z kału z uwagi na przyjmowany lek.…
- Wyniki badań po wyjściu ze szpitala (oddział laryngologiczny, rozpoznania: zaostrzenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, podejrzenie torbieli prawej zatoki szczękowej, przerost małżowiny nosowej środkowej lewej typu concha bullosa- stan po usunięciu torbieli zatoki…
- Witam, mam problem z lewą stroną mojej szczęki. Zaczęło się 2 lata temu, ale do dziś problem ignorowałam. Szczęka strzela przy otwieraniu, ale nie każdym. Boję się otwierać szeroko buzię, ponieważ naczytałam się o mozliwości wypadnięcia z zawiasów. Problem jest taki, że muszę wyleczyć też zęby…
- Witam. Jestem 35 letnią mamą. Od kilkunastu miesięcy walczę z bólem zatok czołowych. Zdjęcie rtg nic nie wykazało. Na ból stosuję średnio 3-5 tabletek przeciwbólowych tygodniowo. Ból niekiedy uciska między oczami. Mam zatkany zawsze nos przez co ciężko niekiedy mi oddech złapać. Chciałabym się…
- Witam chciałbym się dowiedzieć w którym okresie cyklu powinno wyjmować się wkładkę domaciczną ? pozdrawiam
- Witam:)mam takie pytanie;lekarz przepisal mi provere10mg 2 opakowania,jedno skonczylam juz.Dawkowanie raz 1 dziennie,nie wiem czym mam robic przerwe po tym 1 opakowaniu?czy brac jedno po drugim opakowanie?zapomnialam sie zapytac lekarza,a teraz lekarz jest na urlopie,dodam,ze mialam w listopadzie…
- Witam, Jestem w 9 tygodniu ciąży mój lekarz prowadzący zlecił mi wykonanie testu obciążenia glukozą. Glukoza na czczo wyszła mi 92 jednak muszę dodać iż poprzedniego dnia zjadłam co nie co więcej i niezbyt zdrowo, glukozę zwymiotowałam, po tygodniu zrobiłam samą glukozę na czczo i wyszła mi…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.