Wynik scyntygrafii kośćca-interpretacja

6 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację wyników mojej mamy oraz jakie są rokowania w tym przypadku: kobieta 55lat, po obustronnym raku piersi, podwójna mastektomia, chemio i radioterapia:
Na scyntygrafii kości zwraca uwagę podwyższone zgromadzenie znacznika w obszarze obejmującym głowę, szyję i okolicy krętarzy k-udowej.
Drobne ognisko zwiększonego gromadzenia znacznika w okolicy krętarza większego prawej k-udowej.Nieco mocniej zaznaczone zarysy kości długich kończyn, widoczne kk strzałkowe i promieniowe, nieco większe gromadzenie w kośćcu mózgoczaszki, podejrzenie zaburzeń metabolizmu kostnego, ale możliwe , że jako efekt prowadzonej terapii. Nie stwierdzono innych ognisk zwiększonego zgromadzenia znacznika w kośćcu. Opisane zmiany w końcach bliższych kości udowych do weryfikacji z oceny struktury. Nie ma innych scyntygraficznych danych na m.ad.ossa. Z góry dziękuję.
Ten wynik można interpretować wieloznacznie, nic z niego nie wynika. Konieczne jest poszerzenie diagnostyki i dokładny follow up. Zapraszam z mamą.
Sugeruję wizytę: - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wskazane jest powtórzenie badania obrazowego za kilka miesięcy . Należy interpretować wyniki z danymi klinicznymi.Zbyt mała danych jeżeli chodzi o raka piersi.
Zmiany są niecharakterystyczne, raczej typowe dla zwyrodnienia, a nie przerzutów raka.
Należy wykonać Rtg bliższych części kości udowych celem oceny ich wyglądu.
Dzień dobry. Na podstawie powyższych danych trudno się wypowiedzieć co do rokowania. Potrzebna jest cała historia choroby, wyniki wszystkich badań (zwłaszcza badania histopatologicznego) oraz rodzaj zastosowanej chemio- i radioterapii. Proszę skonsultować się z lekarzem.
Zmiany o podwyższonym gromadzeniu znacznika będą do weryfikacji w RTG.
To trudne pytanie; opis w/w badania nie wykazuje jednoznacznie progresji choroby. Sądzę, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jestinterpretacja aktualnych wyników badań przez lekarza prowadzącego. Macie Państwo zawsze możliwość i prawo do tzwn. " drugiej konsultacji". Pozdrawiam