Wynik rezonansu

1 odpowiedzi
tW kwietniu tego roku miałam zabieg artroskopii prawego kolana (uszkodzona łąkotka). Po okresie rehabilitacji niestety wróciły dolegliwości bólowe w części przyśrodkowej. Został wykonany ponownie rezonans, którego opis zamieszczam :
"Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawowej.
Zmiany obrzękowe kaletki przedrzepkowej oraz podrzepkowej powierzchownej ze scieńczeniem i nieznacznym podwyższeniem sygnałów więzadła rzepki.
Rzepka w prawidłowym ustawieniu dystans TTTG oraz indeks Insall Salvati w granicach normy. Ciągłość troczków rzepki zachowana.
Chrząstka rzepki z możliwymi dyskretnymi zmianami chondromalacyjnymi (I stopnia).
Więzadła krzyżowe, poboczne kolana o prawidłowych sygnałach i zachowanej ciągłości.
Łąkotka przyśrodkowa scieńczała (stan po artroskopii).
W jej tylnym rogu widoczne linijne obszary podwyższonego sygnału odpowiadające zmianom degeneracyjnym.
Odcinkowe scieńczenie chrząstki w obrębie kłykcia przyśrodkowego kości udowej z cechami chondromalacji II/III stopień.
W rogu tylnym łąkotki bocznej widoczna dyskretna linia podwyższonego sygnału dochodząca do dolnej powierzchni stawowej (cechy niewielkiego pęknięcia).
Poza tym łąkotka boczna o prawidłowych sygnałach.
Chrząstka przedziału bocznego stawu kolanowego o prawidłowej grubości bez widocznych cech uszkodzenia.
Obraz pozostałych struktur stawu kolanowego bez widocznych zmian patologicznych"
Bardzo proszę o wstępną interpretację wyniku i informację czy konieczna jest kolejna artroskopia ?
Witam!
Poniżej załączam interpretację RM. Proszę jednak pamiętać, że podstawą każdego postępowania w medycynie jest badanie chorego. Tylko na takiej podstawie można podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania, a zwłaszcza tak ważnego jak leczenie operacyjne.
Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawowej- PRAWIDŁOWO
Zmiany obrzękowe kaletki przedrzepkowej oraz podrzepkowej powierzchownej ze scieńczeniem i nieznacznym podwyższeniem sygnałów więzadła rzepki- OBRAZ ZAPALENIA KALETKI PRZEDRZEPKOWEJ, MOŻE BYĆ BEZOBJAWOWY
Rzepka w prawidłowym ustawieniu dystans TTTG oraz indeks Insall Salvati w granicach normy. Ciągłość troczków rzepki zachowana- INFORMACJE O ANATOMII STAWU, PRAWIDŁOWE USTAWIENIA
Chrząstka rzepki z możliwymi dyskretnymi zmianami chondromalacyjnymi (I stopnia).- TYPOWE OBRAZY ZUŻYCIA CHRZĄSTKI STAWOWEJ, CZĘSTO BEZOBJAWOWE
Więzadła krzyżowe, poboczne kolana o prawidłowych sygnałach i zachowanej ciągłości.-PRAWIDŁOWE
Łąkotka przyśrodkowa scieńczała (stan po artroskopii).- USZKODZENIE W MOJEJ OPINII DO LECZENIA ZACHOWAWCZEGO
W jej tylnym rogu widoczne linijne obszary podwyższonego sygnału odpowiadające zmianom degeneracyjnym.- ZMIANY ZWYRODNIENIOWE ŁĄKOTKI, DO LECZENIA ZACHOWAWCZEGO
Odcinkowe scieńczenie chrząstki w obrębie kłykcia przyśrodkowego kości udowej z cechami chondromalacji II/III stopień.- ŚREDNIEGO STOPNIA USZKODZENIA CHRZĄSTKI STAWOWEJ, DO LECZENIA ZACHOWAWCZEGO
W rogu tylnym łąkotki bocznej widoczna dyskretna linia podwyższonego sygnału dochodząca do dolnej powierzchni stawowej (cechy niewielkiego pęknięcia).- USZKODZENIE KWALIFIKUJĄCE SIĘ DO LECZENIA ARTOSKOPOWEGO, POD WARUNKIEM ZGODNOŚCI Z OBRAZEM KLINICZNYM, JEDNAK PISZE PAN, ŻE BÓL JEST W CZĘŚCI PRZYŚRODKOWEJ
Poza tym łąkotka boczna o prawidłowych sygnałach.
Chrząstka przedziału bocznego stawu kolanowego o prawidłowej grubości bez widocznych cech uszkodzenia.
Obraz pozostałych struktur stawu kolanowego bez widocznych zmian patologicznych.
Podsumowując, wydaje się, że nie ma wskazań do leczenia operacyjnego, jakkolwiek wymagane jest badanie lekarskie.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz