Wynik holtera

4 odpowiedzi
Witam serdecznie, kardiolog podejrzewa u mnie arytmię, zresztą zgłosiłam się do niego właśnie z kołataniami które mi strasznie utrudniają życie. Założył mi holter, wynik odebrałam, ale wizytę mam początkiem grudnia czy wynik jest dobry? Rytm całodobowy: Qrs*ów: 117225, śr. hr 92, max hr. 166 - (06:58:29), min. 57 - (00.38.25), arytmie nadkomorowe - tachykardia 113-(06:03:39), 112 HR, 192s. arytmie komorowe: pojedyncze 6176-(18:39:29), bigeminia - 4-(04:27:03,6 s), trigeminia - 80 - (02:54:25, 65HR, 15s. Podsumowanie - rytmem wiodącym jest rytm zatokowy o śr. częstości 92/min, zaburzony monomograficzną ekstraststolią komorową(6391/dobę) okresowo okładająca się w bigeminie (4 epizody-max.6sek.),bez eizodów obniżenia odc. St. Mam również niedomykalność zastawki miteralnej I/II stopień, niedomykalność zastawki aortalnej i trójdzielnej I stopnia. Z góry dziękuję za jakąś odpowiedź.
Wynik wskazuje na dużą ilość arytmii. Na pewno wymaga Pani ustalenia leków, które mogą zmniejszyć ilość tej arytmii, możliwe też że potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka celem ustaelnia sposobu dalszego leczenia

Dzień dobry,
Przedstawiony przez Panią/Pana opis badania holerowskiego opisuje pobudzenia dodatkowe komorowe, których ilość nie stanowi wskazania do wykonywania zabiegów ablacji. W pierwszej kolejności rozważyłbym włączenie leczenia farmakologicznego.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Witam serdecznie!
Wynik Pani zapisu Holtera wskazuje na dosyć dużą liczbę dodatkowych pobudzeń komorowych (tzw.ekstrasystolia komorowa). Może to Pani odczuwać jako kołatania serca. Należałoby wykonać także badanie ECHO serca aby sprawdzić czy nie ma innych nieprawidłowości (np. wady zastawkowe, zaburzenia kurczliwości).
Komorowe zaburzenia rytmu serca mogą mieć podłoże niedokrwienne, zatem należy zebrać dokładny wywiad i ewentualnie podjąć odpowiednią diagnostykę pod kątem choroby wieńcowej.
Oczywiście aby zmniejszyć Pani dolegliwości należy także włączyć odpowiednie leczenie antyarytmiczne po konsultacji u kardiologa.
Pozdrawiam,
Dr med. Michał Tomaszewski
KARDIOLOG
specjalista chorób wewnętrznych
Dzień dobry! Wynik nie jest prawidłowy, zarówno średnia częstość rytmu w ciągu całej doby jest za wysoka jak i pobudzeń dodatkowych komorowych jest nieprawidłowa ilość. Tyle tytułem wniosków z badania, aby je właściwie zinterpretować trzeba więcej danych - z wywiadu oraz z badania echo serca. Pytanie także, czy było oznaczane TSH? Jeśli nie, warto to badanie wykonać przed wizytą u kardiologa.