Wynik holltera cdn.

4 odpowiedzi
Dziękuję za odpowiedź Pani dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska . Miałam robione badanie tsh wszystko w normie. Jeśli chodzi o echo to wygląda następująco: lewa komora LVEDD: 52mm, LVESD: 35mm, przegroda międzykomorowa: (d) 9 mm, (s) 14 mm; ściana tylna: (d) 9 mm, (s) 14 mm; prawa komora RVEDD: 22mm, lewy przedsionek: 38 mm, aorta wstępująca 30mm, opuszka: 35 mm; łuk aorty 27 mm. ZASTAWki: mitralnna: płatki cienkie, przeciwstawnie ruchome PG max. mm Hg, napływ mitralny E>A, niedomykalność mitralna I/I stopnia, . zastawka aortalna: płatki cienkie, separacja płatków: 18 mm, PG max. mmHg; PG śr: mmHg; Vmax: m/sek., niedomykalność I stopnia. zastawka trójdzielna, płatki cienkie, RVSP max: mmHg, niedomykalność trójdzielna I stopnia. Kurczliwość globalna LVEF: 58%, kurczliiowść odcinkowa w normie. Bez płynu w worku osierdziowym. Dodam, że moja siostra miała operację na sercu (ubytek przegrody międzyprzedsionkowej) tato ma nadciśnienie, arytmie. Bardzo proszę o poradę czy z tymi wynikami holtera oraz takim echem tyrzeba brać leki? Dodam jeszcze tylko, że ostatnio bardzo źle się czuję kołatania serca bardzo się nasilają i są tak silne, że często robi mi się słabo i bardzo źle mi się oddycha.
Wynik echa serca wydaje się być w gr normy

Jak widzę pytanie skierowane do innego lekarza.
Dzień dobry! W ECHO serca nie ma Pani opisanej patologii, która mogłaby być przyczyną zaburzeń rytmu serca. Czynniki genetyczne też w tej sytuacji są raczej bez znaczenia. Na pewno pierwszym postępowaniem powinno być włączenie leków w grupy beta-blokerów, o ile nie ma Pani przeciwwskazań do ich stosowania, i ocena arytmii w trakcie tego leczenia. Dalsze postępowanie powinno być uzależnione od odpowiedzi na leczenie farmakologiczne.
Wynik badania ECHO serca nie odbiega w istotny sposób od normy. Duża ilość komorowych zaburzeń rytmu serca oraz towarzyszące objawy kliniczne, tj. kołatanie serca, uczucie osłabienia wymagają leczenia. Proponuję zgłosić się do lekarza kardiologa z wynikami ECHO serca i Holter EKG w celu włączenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego.