wynik his-pat guza mózgu

5 odpowiedzi
Witam, proszę o interpretację wyniku badanie hist. - pat. Pacjentka po operacji oponiaka głowy. Wiek 70 lat.
Wynik makroskopowy
Materiał w licznych, drobnych fragmentach o łącznej szer. 2,5cm. Tkanki barwy kremowej, ogniskowo brunatne.
Wynik mikroskopowy
Psammomatous meningioma, WHO G-I.
EMA (+)
GFAP (-)
wimentyna (+)
Ki67 poniżej 1%.
Dziękuję.
Rozpoznanie potwierdza oponiaka o łagodnym charakterze. Nie ma powodów do niepokoju

Witam. Oponiak to guz wywodzący się z komórek nabłonka jednej z powłok otaczających mózg, pajęczynówki. WHO G-I oznacza, że jest to postać łagodna guza, z bardzo niską skłonnością do naciekania otaczających tkanek i tworzenia przerzutów nowotworowych. Parametry histopatologiczne takie jak EMA (+), GFAP (-), wimentyna (+), Ki67 poniżej 1% określają poszczególne parametry mogące mieć wpływ na odrost guza w miejscu jego poprzedniego umiejscowienia. Nie zawsze mają one ścisły związek z określeniem ryzyka nawrotu choroby, ale w opisywanym przypadku ryzyko nawrotu jest warunkowo niskie. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Opisano jeden z typów guza opon mózgowo-rdzeniowych - oponiaka. Szczegóły proszę wyjaśnić z lekarzem przeprowadzającym operację. Ewentualnie zapraszam do siebie na konsultację w sprawie diagnozy i leczenia - będę przyjmował w Łodzi 7 października (Salve, A. Struga 3).
Pozdrawiam, Krzysztof Zapałowicz
Jest dobrze , to łagodny guz
Dzień dobry , jest to guz łagodny niskiego stopnia złośliwości.
Pozdrawiam . Staszkiewicz