wynik badania histopat.

3 odpowiedzi
Dzien dobry,
Bardzo prosze o wyjasnienie ponizszego wyniku bad. histopat. - czy opis wskazuje na to ze mam przelyk Barretta?
"obraz histologiczny moze odpowiadac rozpoznaniu klinicznemu: przelyk Barretta jednak nie jest w pelni diagnostyczny z uwagi na brak metaplazji jelitowej, nie stwierdzono rowniez dysplazji".
Moje problemy to od prawie roku refluks gardlowo-krtaniowy. Mialam zwykla ph metrie ktora nie wykazala refluksu kwasnego, za miesiac mam to samo badanie ale z impedancja i manometrie. Przyjmuje raz dziennie 20mg helicid i 2x1/2 zirid, nie wiem dlaczego lekarz zalecil ipp skoro czytalam ze te leki na refluks niekwasny nie dzialaja i u mnie to sie potwierdza - zero poprawy. Prosze o pomoc
Witam, refluks niekwaśny należy potwierdzić impedancją, na razie nie wiemy czy i ten refluks jest, inhibitory zmniejszają też ilość ogólnie wydzielonego soku w żolądku, więc potencjalnie mogą działać korzystnie. Refluks niekwaśny jest trudny do leczenia, czasami pozostaje zabieg operacyjny(jeśli refluks jest potwierdzon). Proponuję poczekać do wyniku impedancji.
Wynik hist.pat. trudno interpretować bez wyniku samej gastroskopii.
Pozdr

Opis badania histopatologicznego nie potwierdza rozpoznania klinicznego, czyli postawionego przez lekarza wykonującego endoskopię. Należy ponownie ocenić dotychczasowe wyniku celem ustalenia konieczności dalszych badań.
Dzien dobry.
Patolog napisał, ze obraz może odpowiadać przełyk Barretta, pewnie który było napisane na skierowaniu, chodź ciężko z tym zgodzić skoro nie ma metaplazji ani dysplazji, który decydują o stwierdzeniu przełyku Barreta.
Najprawdopodobnie to zaawansowany stan zapalny przełyku spowodowany refluksem, ale bez przełyku Barreta.
Coroczna kontrola gatrologiczna.