Wyjaśnienie morfologii.

4 odpowiedzi
Witam. Poproszę o wyjaśnienie morfologii oraz moczu. Od 3 miesięcy mam problemy z żołądkiem. Pół roku temu wypadały mi włosy.

Morfologia (C55)
Wynik badania Zakres referencyjny
WBC ¯ 3,1 K/μL 4,0 — 10,0
· NEUT ¯ 1,5 K/μL 2,5 — 5,0
· NEUT% 49,7 % 4 5,0 — 70,0
· LYM ¯ 1,5 K/μL 1,5 — 3,5
· LYM% ­ 47,3 % 20,0 — 45,0
· MONO ¯ 0,1 K/μL 0,2 — 0,8
· MONO% ¯ 2,2 % 3,0 — 8,0
· EOS ¯ 0,02 K/μL 0,04 — 0,4
· EOS% ¯ 0,8 % 1,0 — 5,0
· BASO ¯ 0,0 K/μL 0,02 — 0,10
· BASO% 0,0 % 0,0 — 1,0
RBC 4,1 M/μL 3,7 — 5,1
HGB 12,8 g/dL 12,0 — 16,0
HCT ¯ 35,3 % 37,0 — 47,0
MCV 86,0 fL 80,0 — 97,0
MCH 31,2 pg 27,0 — 34,0
MCHC ­ 36,2 g/dL 32,0 — 36,0
RDW 13,3 % 11,0 — 15,0
PLT ¯ 126,0 K/μL 150,0 — 450,0
MPV 9,7 fL 6,1 — 11,0
PCT 0,12 % 0,12 — 0,36
PDW ­ 19,8 % 11,0 — 18,0

Na co zwrócić uwagę? Zawsze miałam słabą morfologię - a chciałabym zajść w ciąże.
Nic tu nie widzę do roboty w morfologii. Życzę powodzenia co do zajścia w ciażę

Witam; Ocena samego izolowanego wyniku badania dodatkowego, zawsze będzie tylko wytyczeniem pewnych kierunków, nigdy nie należy jej traktować jako diagnozy. W Pani przypadku należy zwrócić uwagę na przesunięcie procentowego składu krwinek białych w kierunku zwiększonej liczby limfocytów, kosztem zmniejszenia granulocytów, co zwykle jest charakterystyczne dla infekcji wirusowych oraz zmniejszenie liczby płytek krwi (PLT), odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Proponuję powtórzenie morfologii z rozmazem, kreślenie poziomu żelaza we krwi, zbadanie kału na obecność krwi utajonej (również badanie laboratoryjne) i konsultację lekarską. Takie postępowanie wynika nie tylko z obrazu krwi, ale głównie z opisywanych przez Panią objawów. Pozdrawiam Krzysztof Kowalczyk
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Poniższa wypowiedź jest w zamierzeniu tylko edukacyjna i w żaden sposób nie stanowi konsultacji lub zaleceń co do dalszego postępowania z pacjentem.

Przed ciążą wskazane jest wykluczenie podstawowych chorób zakaźnych - HBV, HCV, HIV. Jeżeli kobieta nie przebyła ospy wietrznej wskazane jest szczepienie przeciwko ospie wietrznej. Szczepienia przeciwko różyczce dziewczynek w Polsce od rocznika 1976, jeżeli ktoś jest starszy to wskazane jest szczepienie p/odrze, śwince, różyczce. Warto też wiedzieć iż przy zmianie partnerów seksualnych zalecane jest wykonanie badania w kierunku chlamydii i wprowadzić ew. leczenie aby zminimalizować ryzyko niepłodności związanej z tą infekcją.
To rzeczywiście nie jest wybitna morfologia, wypadałoby ją skontrolować ze względu na niski poziom leukocytów i płytek krwi. Temat "na co zwrócić uwagę" nie jest raczej na tego typu konsultację, bo i ja miałbym do Pani kilka pytań. Proszę spróbować porozmawiać ze swoim lekarzem rejonowym albo z ginekologiem- tu potrzebna jest rozmowa z wywiadem na temat przebytych schorzeń nawyków żywieniowych itp.
Pozdrawiam.