Wyciągnięcie zespoleń z podudzia prawego. Zakaz obciążania.

19 odpowiedzi
Witam. Jestem przed operacją wyciągnięcia płytki oraz 8 śrub z podudzia prawego po złamaniu otwartym kości strzałkowej i piszczelowej. Ile trwa zakaz obciążania nogi po operacji? Kiedy będę mógł normalnie funkcjonować?
Zwykle zaleca się odciążanie kończyny przed kilka tygodni po operacji

Szanowny Panie,
zależy jakiej płytki, z jakiego podudzia, jak jest wygojone złamanie, jaki mamy stan tkanek miękkich i jaką sprawność ma Pan w tej chwili. Sugeruję powyższe pytania zadać swojemu lekarzowi prowadzącemu, który ma możliwość osobistego zbadania i zaproponowania właściwego postępowania.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Oszczędzanie kończyny do wygojenia rany. Nie ma zakazu obciążania po usunięciu metalu.
Witam!
Usunięcie zespolenia po złamaniu wykonuje się w przypadku wygojenia złamań, zakaz obciążania dotyczy więc jedynie kilku dni po zabiegu. Jeżeli usunięcie wymaga większego zakresu operacji okres ten przedłuża się do kilku tygodni. Cała procedura jednak nie wymaga tak dużego rygoru, jak przy leczeniu złamania.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Witam,
po tego typu zabiegu zalecane jest oszczędzanie kończyny do czasu wygojenia się ran pooperacyjnych. Wszystko zależy dlaczego zespolenie jest usuwane, jak długi czas od pierwotnej operacji minął i jaki jest stan miejscowy.
Pozdrawiam
Jeżeli zlamanie jest wygojone to można obciążać kończynę w pełnym (bezbolesnym) zakresie, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej.
Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Obciąża Pan obecnie kończynę w pełni? Jest pełny zrost kości piszczelowej i strzałkowej? Jakie są wskazania do usunięcia łączników?
Znając odpowiedzi na te pytania można powiedzieć więcej.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Ciężko jest odpowiedzieć nie znając więcej danych na temat Pańskiego leczenia, ale zazwyczaj zespolenie usuwa się po osiągnięciu zrostu i przebudowy kości. W standardowych warunkach nie ma przeciwwskazań do normalnego obciążania kości po takiej operacji, odciążanie ma zadanie przeciwbólowe. U Pana decyzję co do dalszego postępowania podejmie lekarz prowadzący.
Pozdrawiam
Wszystko zależy ile minęło od zabiegu, czy usunięcie zespolenia spowodowane jest zrostem kostnym, czy infekcją.

W przypadku uzyskania zrostu kostnego po usunięciu zespolenia i kontrolnym RTG potwierdzającym ciągłość kości, można chodzić z pełnym obciążaniem kończyny. Decyzje odnośnie obciążania kończyny zawsze podejmuje operator.

W przypadku usuwania zespoleń przed uzyskaniem zrostu dokładnych informacji udzieli Ortopeda po badaniu i analizie dokumentacji.
Zwykle po usunięciu można obciążać kończynę od razu. Są jedna przypadki szczególne. Proponuję zapytać lekarza prowadzącego.
Usunięcie materiału zespalającego złamanie jest możliwe gdy rozpoznamy pełny zrost kostny i funkcja stabilizująca płyty i śrub jest już nieistotna, dlatego najpewniej będzie możliwe pełne obciążanie operowanej kończyny już we wczesnym okresie po operacji (szczegóły należy omówić z lekarzem prowadzącym) Pozdrawiam
można obciążać bezpośrednio po usunięciu zespolenia
Witam!
Jeżeli usunięcie zespolenia następuje już po pełnym wygojeniu kości - nie ma potrzeby odciążania (można normalnie funkcjonować) - z wykluczeniem dużego obciążenia pracą lub sportowego
Dzień dobry
Na ogół zespolenie usuwa się dopiero wtedy kiedy kość jest już dobrze zrośnięta. Oznacza to że po operacji można obciążać nogę i nie ma potrzeby używania kul, ale czy tak jest w Pana przypadku musi Pan się spytać swojego lekarza.
Dzień dobry. Odpowiedź na tak zadane pytanie wymaga wglądu do wyników badań obrazowych oraz wiedzy o stanie klinicznym pacjenta. Zalecenia pooperacyjne (rehabilitacja, obciążanie kończyny) są ustalane indywidualnie.
Decyzja o usunieciu zespolenia jest podejmowan w momencie osiagniecia radiologicznych cech pelnego zrostu kostnego i w zwiazku z tym usuciecie implantow nie oslabia struktury kosci, a tym samym nie ma zadnej koniecznosci odciazania konczyny po takim zabiegu. Zazwyczaj zalecamy jednak pacjnetom czesciowe odciazanie przez ok 2 tyg, ale ma to zwiazek wylacznie z mozliwymi dolegliowosciami jako nastepstwem samej operacji. Inna sprawa jest fakt, iz w dobie dzisiejszych bardzo nowoczesnych zespolen wskazania do ich usuwawania sa bardzo wzgledne, a jesli wezmiemy pod uwage fakt, iz w wielu przypadkach usuniecie zespolenia wiaze sie z rozleglym zabiegiem i mozliwoscia roznych powiklan to bylbym ostroznym z kwalifikacja do takiej operacji. Pozdrawiam, PB
Wszystko zależy od oceny zrostu oraz stopnia osłabienia kości przez implant przez operatora. Czasem zalecamy odciązanie nawet do 6 tyg
Przy założeniu, że jest pełen zrost i usunięcie materiału zespalającego bez powikłań to od razu. Normalne funkcjonowanie to pytanie bardzo ogólne, zazwyczaj po ok 2-4 tygodniach można wrócić do pracy.
Dobry Wieczór,
Ja osobiście swoim pacjentom zalecam odciążanie operowanej kończyny przez kilka dni po zabiegu operacyjnym.
Pozdrawiam.