Współuzależnienie od męża narkomana

10 odpowiedzi
Witam . Jestem osobą współuzależnioną przez męża który regularnie zażywa kokainę. Szukam dla siebie specjalisty ponieważ muszę z kimś pilnie porozmawiać , czy ma być to psychiatra czy psycholog ? Czy ważne jest doświadczenie w/w specjalistów w zakresie uzależnień ?
To zależy gdzie Pani mieszka.....dobrym miejscem sa poradnie dla osób uzależnionym bo jest tam opieka kompleksowa,dla partnerów osób uzależnionych i innych członków rodziny.Warto by lekarz/terapeuta który asie Panią zajmie miała doświadczenie.

Witam,
Kto postawił rozpoznanie współuzależnienia? Rzeczywiście ważne jest by odbyła Pani konsultację w związku ze zgłaszanym przez Panią problemem. Jeśli konsultacja ma odbywać się w ramach NFZ, najlepiej byłoby udać się do psychiatry, gdyż nie trzeba do niego skierowania. Lekarz o tej specjalizacji będzie mógł Pani wydać skierowanie do terapeuty leczenia uzależnień, z którym odbywa się kolejną konsultację. Doświadczenie tych specjalistów w zakresie tematyki (współ)uzależnienia niewątpliwie będzie atutem, dlatego polecałabym konsultację w ramach poradni leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych.
Najlepiej psychoterapeuta uzależnień.
Sugerowałbym psychoterapeutę(tkę). Nie musi to być psycholog. Chyba najlepiej specjalist(k)ę od uzależnień. Doświadczeni terapeuci uzależnień mają też.wiedzę o współuzależnieniu. Proszę szukać i pracować z tym (tą) którego(ą) jest Pani w stanie zaakceptować. Oczywiście ośrodki leczenia uzależnień są różne. Jak wybrać solidny w okolicy lub w Gdańsku - nie wiem. Opinie w Internecie nie zawsze są solidne. Może pielęgniarka środowiskowa pomoże?
Pozdrawiam
Zdecydowanie najlepsze miejsce to PLU- poradnia leczenia uzależnień, w której prowadzone są grupy dla osób współuzależnionych, DDA, etc. Tam uzyska Pani najbardziej profesjonalne wsparcie od psychologa, terapeuty uzależnień. Doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi jest bardzo istotne, pozwoli precyzyjniej zdefiniować Pani potrzeby i skuteczniej pomóc. Pozdrawiam.
Na początku powinna Pani zgłosić się do specjalisty terapii uzależnień do poradni odwykowej, nie potrzeba skierowania. Jeśli będzie potrzeba on skieruje Panią do psychiatry.
Dzień dobry. Z pierwszą wizytą warto udać się do lekarza psychiatry. Współuzależnienie jest złożonym zagadnieniem i dalsze postępowanie terapeutyczne powinno być dobierane indywidualnie. Często polega ono na współpracy psychiatry i psychologa. Oczywiście ważne jest doświadczenie specjalistów w terapii uzależnień, jednak każdy lekarz psychiatra, jak i psycholog kliniczny w trakcie szkolenia specjalizacyjnego zdobywają wiedzę w tym zakresie. W wielu miastach funkcjonują również ośrodki leczenia i profilaktyki uzależnień. Tam często tworzone są grupy wsparcia dla osób współuzależnionych, Zachęcam do skorzystania również z tej formy pomocy.
Sugeruje zacząć od psychologa specjalizującego się w uzależnieniach... doświadczenie zawsze jest pomocne . Trzymam za Was kciuki ! powodzenia w tej trudnej walce.
Witam Panią serdecznie, napisała Pani że jest Pani współuzależniona- rozumiem że ma Pani na myśli uzależnienie emocjonalne od męża który ma problem z narkotykami? W takiej sytuacji sugeruję wizytę u psychologa/psychoterapeuty który zdiagnozuje problem i pozwoli Pani przyjrzeć się tej sytuacji z innej perspektywy. Mechanizm uzależnienia jest u wszystkich osób podobny, warto żeby terapeuta posiadał doświadczenie w zakresie terapii uzależnień. Pozdrawiam
Dzień dobry Pani,
Zapraszam na konsultację w Warszawie lub za pośrednictwem internetu np komunikatora Skype. Jestem psychologiem z kilnastoletnim doświadczeniem, specjalizuję się właśnie w terapii uzależnień.

pozdrawiam
ajkczaja&gmail.com
Agata Czaja-Michaud