Wskazania do ph-metrii

2 odpowiedzi
3,5 roku temu urodziła nam się córeczka z atrezją przełyku z przetoką tchawiczo-przełykową dolną.Przeszła operację w drugiej dobie życia.Poddana była kilku gastroskopiom do ukończenia 5 miesiąca życia,w tym dwóm poszerzaniom przełyku.Do tamtej pory nie miała stwierdzonego refluksu.Długo ulewała mleko-znacznie zmalało to po skończeniu 1 roku życia,jednak każde położenie spać dziecka po czasie krótszym niż 1 h od spożytego posiłku kończyło się ulaniem,nawet w późniejszym czasie,więc zaczęliśmy tego bardzo pilnować i do tej pory nie kładziemy córeczki spać wcześniej jak 1,5 h po posiłku.Rok temu zaczęła kaszleć,a kaszel utrzymywał się 1,5 miesiąca.Osłuchowo czysta.Nasz chirurg pokierował nas w dobre ręce i w wyniku bronchofiberoskopii dowiedzieliśmy,że dziecko miało 2 nadżerki w okolicy nadwpustowej,zakażenie nosogardła przez Moraxella catarrhalis oraz przerośnięte migdały(migdałek gardłowy przesłaniał 3/4 wysokości nozdrzy tylnych). Zalecono helicid 10mg rano na czczo,a gdyby dziecko nadal kaszlało-antybiotyk w celu zniszczenia bakterii.Po tygodniu zażywania Helicidu oraz ciągłego kaszlu zaczęlismy podawać antybiotyk.Kaszel dość szybko ustąpił.Helicid przyjmowała przez 8 miesięcy. Następnie 3 miesiące bez i kontrolna gastroskopia. Gastroskopia nie wykazała żadnych nadżerek,śluzówka prawidłowa.Linia Z i PZP we wpuście.Wpust zamknięty.Niestety "nowością" okazało się występowanie "trzustki ektopowej"(wielkość ok 0,7 cm).Pobrano wycinek do badania histopatologicznego.Badanie wykazało:
1)materiał:XII-c zst:fragment błony śłuzowej dwunastnicy ze skąpym mieszanokomórkowym naciekiem zapalnym w blaszce właściwej.
2)materiał-opuszka:powierzchowny fragment błony śluzowej jelita cienkiego ze skąpym mieszanokomórkowym naciekiem zapalnym i niewielkim powierzchownym przekrwieniem w blaszce własciwej.
3)materiał-odźwiernik:fragment błony śłuzowej części przedodźwiernikowej żołądka ze skąpym naciekiem zapalnym złożonym głownie z komórek limfoidalnych oraz ogniskowo z cechami regeneracji nabłonka.Bakterii spiralnych nie stwierdzono.
4)materiał-wycinek z polipowatej zmiany:fragment błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka z obrazem przewlekłego nieaktywnego zapalenia małego stopnia,powierzchownymi ubytkami nabłonka oraz z utkaniem ektopowej trzustki w blaszce właściwej.Ponadto luźno leżące drobne fragmenty nabłonka gruczołowego żołądka.
5)materiał-wycinek z przełyku:fragment błony śluzowej przełyku o nieco przekrwionych brodawkach łącznotkankowych.Ponadto widoczne luźno leżące drobne fragmenty nabłonka gruczołowego,najprawdopodobniej żołądka.
Czy Ph-metria w takim wypadku jest konieczna?(taką otrzymaliśmy sugestię) Jeśli nie,jeśli nic nie wniesie,to chciałabym z całego serca oszczędzić tego niezwykle stresującego badania, i tak już po wielu przejściach, córeczce.Dodam,że dziecko rozwija się prawidłowo,nie posiada objawów refluksu(nie wiem jak z ulewaniem po położeniu spać,gdyż weszło nam w krew pilnowanie by nie podawać córce posiłków przynajmniej 1,5 h przed snem)-nie odbija jej się,nie piecze,nie boli. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Z tego opisu, moim skromnym zdaniem nie ma potrzeby wykonywania córce tego badania, tym bardziej że jest pacjentem bezobjawowym.

Rozumiem,że córka w tej chwili jest bez objawów i nie bierze leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego (np.Helicid). Jeśli tak jest to wydaje się,że pH-metria nie jest konieczna. Trzustka ektopowa nie wymaga żadnego innego postępowania terapeutycznego . Proponuje postępowanie jak dotychczas. Posiłki o małej objętości, częściej, nie przyjmować pozycji leżącej po posiłku itp.