Witam. Za około miesiąc mam zabieg laparoskopowego usunięcia torbieli jajników. Od pewnego czasu jes

1 odpowiedzi
Witam. Za około miesiąc mam zabieg laparoskopowego usunięcia torbieli jajników. Od pewnego czasu jestem na terapii substytucyjnej buprenorfina. Czy owa substancja ma jakiś wpływ na znieczulenie? Czy jest ona przeciwwskazaniem do znieczulenia? Bardzo proszę o precyzyjna odpowiedź. Pozdrawiam.
Witam. Buprenorfina jest lekiem opioidowym o pułapowym efekcie działania tzn że po przekroczeniu pewnej dawki nie uzyskamy większego efektu przeciwbólowego. Ogólnie nie jest to bezwzględne przeciwskazanie jednakże trzeba poinformować anestezjologa przed operacją o tym leku. Jego systematyczne stosowanie może zwiększać nasze zapotrzebowanie na leki opioidowe ale te stosowane zwykle w szpitalach powinny sobie poradzić. Poza tym do zabiegu jak wyżej polecałbym porozmawiać z znieczulającym anestezjologiem o blokadzie regionalnej jaką jest TAP-Blok która może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe w okresie pooperacyjnym.