Witam. Wczoraj byłam u dentysty. Zdiagnozował u mnie zapalenie miazgi. Z racji tego że panicznie boj

3 odpowiedzi
Wczoraj byłam u dentysty. Zdiagnozował u mnie zapalenie miazgi. Z racji tego że panicznie boję się wizyt u dentysty nie byłam w stanie o nic się wypytać. Do zęba została włożony mi jakiś lek oprócz tego dostałam 3 tabletki
Clindamcin MIP 600. Mam zażywać jedną na 12 godzin. W poprzednich dniach ból był bardzo uciążliwy. Nie dawał spać w nocy. Przez dzień było jeszcze gorzej. Nie pomagały nawet tabletki przeciw bólowe w bardzo dużych ilościach. Jedyne co na chwilę pomagało uśmieżyc ból to woda. W dni dzisiejszym po zażyciu jednej tabletki ból jest o wiele mniejszy. Pojawia się od czasu do czasu ale tylko na krótką chwilę i nie jest tak uciążliwy jak wsześniej. Wiem że najlepiej zapyta się jeszcze raz lekarza który mnie prowadzi lecz wizytę mam dopiero w poniedziałek. Czy będzie konieczne leczenie kanałowe? Czy picie wody nie podrażnia stanu zapalnego jesze bardziej? Czy zapalenie może wywołać inne ubytki? Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry,
może Pan spokojnie pić dużo zimnej wody, bo ona łagodzi stan zapalny. Proszę brać antybiotyk tak jak lekarz zalecił. Z takimi objawami to tylko leczenie kanałowe panu może pomóc. Bez niego ból będzie nawracał. Rozumiem, że w obiegowej opinii krąży dużo mitów o tym jak okropne jest leczenie kanałowe, ale teraz są dużo nowocześniejsze metody. Da się to zrobić sprawniej, dokladniej i przede wszystkim bezboleśnie.
Co do zarażenia innych zębów to przyczyną zapalenia miazgi jest głęboka próchnica i nieleczona niestety sieje spustoszenie w jamie ustnej. Należałoby znaleźć jakiegoś dentystę z którym Pan będzie nadawał na wspólnych falach i poleczyc zęby, zobaczyć czy Pana sposób dbania o higienę jest wystarczający, żeby w przyszłości uniknąć takich przykrych sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie
Beata Trzcielińska

Witam, W przypadku który pani opisuje zapalenie miazgi wymaga leczenia kanałowego (endodontycznego) najlepiej przy pomocy mikroskopu. Antybiotyk proszę zażywać według zaleceń lekarza. Wodę można spokojnie pić.
Pozdrawiam
Jeśli ból się utrzymuje to zapewne jest to zapalenie miazgi choć nie wiemy jak wygląda sam ząb i jego uszkodzenie. Prawdopodobnie leczenie kanałowe będzie konieczne ale co do mikroskopu to najpierw należy wykonać rtg, ocenić, a dopiero później, jeśli jest konieczność wejść z leczeniem mikroskopowym. Wiele zębów daje się wyleczyć bez pomocy tego urządzenia.