Witam. U córki 6 lat fizjoterapeutka stwierdziła skolioze 10 stopni mierzona skolimetrem. Przy badan

2 odpowiedzi
U córki 6 lat fizjoterapeutka stwierdziła skolioze 10 stopni mierzona skolimetrem. Przy badaniu stwiedziała, iz prawa konczyna jest skrócona (córka miała zwichniety prawy staw biodrowy) i wynikiem tego jest właśnie prawostronna skolioza piersiowa. Teraz czeka nas seria masaży i ćwiczeń po których to dopiero mamy zrobić rtg. I moje pytanie jest czy faktycznie skrócenie nóżki może powodować aż tak duża skolioze piersiowa?
Pomiar skoliometrem nie jest rzetelnym badaniem wady postawy. Aby określić występowanie skoliozy u dziecka, należy wykonać RTG od podstawy czaszki do miednicy, nastepnie lekarz, bądź terapeuta skolioz powinien wyliczyć kąty Cobba. Po takiej procedurze mozna stwierdzić, czy dziecko ma wadę postawy, czy skoliozę.
Odnosnie miednicy, terapeuta powinien określić, czy jest miednica skośna- podejrzenie rzeczywistego skrótu konczyny korygowane wkładką , czy skręcona- funkcjonalny skrót kończyny korygowany manualnie przez terapeutę oraz poprzez ćwiczenia korekcyjne.
Powiązanie ustawienia miednicy oraz zaburzenia symetrii kręgosłupa jest pewne.

Istotne jest określenie czy istnieje prawdziwe czy rzekome skrócenie kończyny. W "prawdziwym" skróceniu kończyny istnieje różnica długości bezwzględenj (od krętarza większego kości udowej do kostki bocznej) - obejmuje ona mniej niż ułamek procenta wszystkich (czyli "pozornych" i "prawdziwych")różnic długości kończyn. W badaniu długości względnej (od kolca biodrowego przedniego górnego do kostki bocznej) najczęściej wychodzą asymetrie - i to du należy doszukiwać się przyczyny pozornego wydłużenia/ asymetrii kończyn.
Przy korygowaniu istniejącej skoliozy ( w tym asymetrii miednicy) należy odnieść się do m in.:
1. regulacji całych ciągów(łańcuchów) tkankowych
2. regulacji prawidłowego wzorca oddechowego mającego wpływ na regulację ciśnień w jamach ciała i następczego napięcia mięśni. To jak porusza się klatka piersiowa we wzorcu oddechowym ( a jest on generowany 24/7) powoduje takie a nie inne położenie m in.kręgów i żeber względem siebie, oraz elastyczności tkanek nimi poruszających.
3. regulacji dynamiki trzewnej i neurodynamiki (narządy wewnętrzne i nerwy ze względu na nieprawidłowe siły skręcające mają również nieprawidłowy tor/ślizg/ napięcie względem otaczających tkanek!)
4. regulacji wzorca posturalnego ( w statyce ciała) i wzorców ruchu (dynamika)
Wg mojego rozeznania im terapeuta prowadzący będzie mógł szerzej spojrzeć na problem skoliozy przez pryzmat ww przeze mnie czynników tym szanse powodzenia w terapii zaczynają wzrastać.
Podkładanie czegokolwiek pod stopę może co najwyżej utrwalać zaistniały stan asymetrii.