Witam stwierdzono u mnie nadciśnienie i biorę nebilet 5mg rano a ciśnienie w ciągu dnia spada mi 110
Witam stwierdzono u mnie nadciśnienie i biorę nebilet 5mg rano a ciśnienie w ciągu dnia spada mi 110/72 puls 61 czy mam się martwic że to za nisko bo do tego dochodzą bóle z tyłu głowy są to bóle do zniesienia ale jednak się martwię czy nie za nisko mam to ciśnienie i38 lat kobieta
1 odpowiedź
Dzień dobry, Dziękuję za podzielenie się swoimi wynikami oraz objawami. Postaram się przedstawić moją opinię z uwzględnieniem aktualnych wytycznych European Society of Cardiology (ESC 2024) — nie jest to jednak zastępstwo konsultacji lekarskiej, a jedynie wskazówki do dalszego działania. Ciśnienie: około 110/72 mmHg, puls ~ 61 uderzeń/min. Te wartości mieszczą się w granicach uznawanych za „bezpieczne” u osoby dorosłej. W najnowszych wytycznych ESC 2024 celem dla większości osób leczonych farmakologicznie jest skurczowe ciśnienie w granicach 120-129 mmHg, jeśli jest to dobrze tolerowane. Wytyczne wskazują też, że jeśli pacjent ma objawy sugerujące niedociśnienie ortostatyczne (np. zawroty głowy przy wstawaniu, omdlenia) — cel terapeutyczny może być mniej agresywny. Bóle z tyłu głowy, które są opisywane— choć „do zniesienia” — mogą być sygnałem, by sprawdzić, czy nie dochodzi do spadków ciśnienia (lub innych efektów ubocznych leku) oraz czy ciśnienie jest dobrze tolerowane. W tym celu proponuje wykonanie 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego(ABPM). Dodatkowo proponuję konsultację Neurologiczną ponieważ bóle głowy mogą być wynikiem innego schorzenia np. kręgosłupa lub CUN.
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.
