Witam serdecznie. Proszę bardzo wytłumaczyć mi następujące sytuacje: jeżeli na "stałe" chronic

1 odpowiedzi
Witam serdecznie.

Proszę bardzo wytłumaczyć mi następujące sytuacje:

jeżeli na "stałe" chronicznie zdarzają się typowe reakcje nerwicowe (zdiagnozowane zaburzenia lękowe) tj. wymienie niektóre: bóle głowy, parastezje, biegunki, itd. jednak w różnych okresach rozpiętości czasowej (jedne częściej, drugie prawie wcale,; jedne dłuższy okres, drugie sytuacyjne)
- to jest objaw nerwic czy w niektórych przypadkach tylko symptomów nerwicowych bez nerwicy jednakj wybiórczo pojawiających się (także "podczas aktywnej nerwicy" eg. OCD, itp.)?
Dzień dobry zaburzenia lękowe czy w dawnym nazewnictwie nerwicowe charakteryzują się szerokim wachlarzem objawów lękowych ( nerwicowych) zróżnicowanych co do ich charakteru jak i zmiennych w czasie występowania i nasileniu . Najczęściej objawy nasilają się w sytuacjach obarczonych większym stresem , obawą bądź lękiem. Należy pamiętać że w skutecznym leczeniu zaburzeń lękowych istotna jest nie tylko farmakoterapia ale też psychoterapia. Serdecznie pozdrawiam Magda Skał-Mydłowska