Witam Serdecznie. Mam pytanie odnośnie opisu TK klatki piersiowej z i bez kontrastu. Skontaktowała

2 odpowiedzi
Witam Serdecznie.
Mam pytanie odnośnie opisu TK klatki piersiowej z i bez kontrastu. Skontaktowała się ze mną Fundacja DKMS aby być dawcą szpiku. Mam 38 lat , nie palę papierosów , prowadzę aktywny tryb życia (min. bieganie po 10 km) nie mam żadnych dolegliwości czuje się zdrowy. Badania w klinice w Warszawie krwi , usg brzucha , wywiad wykazały wszystkie parametry w normie. Jedynie na RTG klatki piersiowej (koniec grudnia.2017) radiolog opisał :"DROBNE PRZYOSKRZELOWE ZGRUBIENIA W POLACH DOLNYCH PŁUC.WYDATNY CIEŃ LEWEJ WNĘKI PŁUCNEJ-NACZYNIOWY? MIĄŻSZ BEZ ZAGĘSZCZEŃ.SYLWETKA SERCA PRAWIDŁOWA KRAZENIE PŁUCNE WYDOLNE" Taki opis badania (z tym znakiem zapytania o wnękę płucną) spowodował ze fundacja zleciła dodatkowe badanie w postaci Tomografi Klatki Piersiowej (styczeń.2018) z i bez kontrastu. Wynik badania:
"Badanie TK klatki piersiowej wykonano bez i po podaniu kontrastu. Nie stwierdzono obecności zmiany guzowej w śródpiersiu i we wnętrzach płuc. Oskrzela są drożne.
Widoczne są powiększone nieuwapnione węzły chłonne w śródpiersiu i we wnękach płuc dominuje konglomerat pod ostrogą o krótkim wym do 22 mm,wezły przed rozwidleniem i na prawo od tchawicy oraz w oknie a-p do 13-15mm, we wnękach 9-11 mm. Jamy pachwowe bez zmian.
W obu płucach są obecne pojedyncze lite nieuwapnione okrągławe guzki: 4-6 mm w s9P, przy szczelinie m-płatowej poziomej,obwodowo s8L ma 4 mm, na szczelinie m-płatowej lewej 3 mm zwapnienie 3mm na pograniczu ss9/10P Nie widać płynu w jamach opłucnowych. Badanie kości bez zmian destrukcyjnych, nadnercza są prawidłowe.
wn w różnicowaniu brać należy pod uwagę bbs

Z uwagi na powyższe zostałem przez DKMS zdyskwalifikowany jako dawca (pobranie miało się odbyc w styczniu tego roku) Jestem zdezorientowany. Nie wiem dokładnie czy mam się czymś martwić i czy potrzebuje jakiegoś leczenia ? Czuję się dobrze nie przyjmuje żadnych leków i nie do końca rozumiem co mnie "zdyskwalifikowało do bycia dawcą". Dodam ponadto że w lipcu 2017 miałem badania z medycyny pracy gdzie również miałem RTG KP (wynik w normie), spirometria też ok. Proszę więc o informację czy powinienem udać się na jakąś konsultacje w sprawie tego wyniku?
Myślę, że tak. Taki wynik TK z powiększeniem węzłów chłonnych i zmian drobnoguzkowych w płucach może sugerować sarkoidozę. Zdarza się, że wykrywa się ją przypadkowo, tzn jest bezobjawowa, a w rtg właśnie stwierdza się poszerzone wnęki płucne zależne od powiększonych węzłów chłonnych. Należy skontaktować się z pulmonologiem.

Proszę się udać do oddziału pulmonologicznego. Trzeba poszerzyć diagnostykę i wtedy najszybciej zostanie postawiona diagnoza.