Witam serdecznie, jestem po badaniu MR kręgosłupa lędzwiowego, czy te wyniki są niepokojące? Czy wym
1
odpowiedzi
Jestem po badaniu MR kręgosłupa lędzwiowego, czy te wyniki są niepokojące? Czy wymagają jedynie rehabilitacji czy konsultacji neurochirurgicznej?
TECHNIKA BADANIA: Aparat MR SIGNA HDxt MR kręgosłupa lędźwiowego, sekwencje FRFSE i STIR, obrazy T1 i T2 zależne, przekroje strzałkowe i wybrane przekroje poprzeczne, bez kontrastu OPIS: Prawidłowa wysokość trzonów kręgów . Zwyrodnieniowa dehydratacja krążków m/k L4-L5 i L5-S1, obniżenie wysokości krążka m/k L5-S1 . Na poziomie L4-L5 tylna szerokopodstawna wypuklina krążka m/k do ok 5 mm z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego pośrodkowo, modeluje worek oponowy . Na poziomie L5-S1 tylna szerokopodstawna wypuklina krążka m/k do ok 6 mm przylega do wewnątrzkanałowych odc. korzeni nerwów rdzeniowych , zwęża wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi krawędzi trzonów kręgów i stawów m/k otwory m/k, ucisk nerwów rdzeniowych w obrębie otworów m/k. Brak cech zwężenia światła kanału kręgowego i pozostałych otworów międzykręgowych w uwidocznionym odcinku kręgosłupa. Rdzeń kręgowy w odcinku objętym badaniem oraz nici ogona końskiego bez cech patologii. WNIOSKI: Dyskopatia L4-L5 i L5-S1.
TECHNIKA BADANIA: Aparat MR SIGNA HDxt MR kręgosłupa lędźwiowego, sekwencje FRFSE i STIR, obrazy T1 i T2 zależne, przekroje strzałkowe i wybrane przekroje poprzeczne, bez kontrastu OPIS: Prawidłowa wysokość trzonów kręgów . Zwyrodnieniowa dehydratacja krążków m/k L4-L5 i L5-S1, obniżenie wysokości krążka m/k L5-S1 . Na poziomie L4-L5 tylna szerokopodstawna wypuklina krążka m/k do ok 5 mm z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego pośrodkowo, modeluje worek oponowy . Na poziomie L5-S1 tylna szerokopodstawna wypuklina krążka m/k do ok 6 mm przylega do wewnątrzkanałowych odc. korzeni nerwów rdzeniowych , zwęża wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi krawędzi trzonów kręgów i stawów m/k otwory m/k, ucisk nerwów rdzeniowych w obrębie otworów m/k. Brak cech zwężenia światła kanału kręgowego i pozostałych otworów międzykręgowych w uwidocznionym odcinku kręgosłupa. Rdzeń kręgowy w odcinku objętym badaniem oraz nici ogona końskiego bez cech patologii. WNIOSKI: Dyskopatia L4-L5 i L5-S1.
dr n. med., prof. uczelni Andrzej Żytkowski
Lekarz rehabilitacji medycznej, Neurolog, Anestezjolog
Łódź
Szanowny Pacjencie,
na pytanie: ,,Czy wymagają jedynie rehabilitacji czy konsultacji neurochirurgicznej?" odpowiem tak. MR jest jedynie badaniem dodatkowym, czyli pomocniczym. Natomiast postawienie pełnego rozpoznania zawsze wymaga konsultacji fachowego lekarza, a następnie wdrożenie postępowania - bardzo wskazana jest rehabilitacja ukierunkowana na konkretny problem.
Z poważaniem.
dr med. Andrzej Żytkowski
na pytanie: ,,Czy wymagają jedynie rehabilitacji czy konsultacji neurochirurgicznej?" odpowiem tak. MR jest jedynie badaniem dodatkowym, czyli pomocniczym. Natomiast postawienie pełnego rozpoznania zawsze wymaga konsultacji fachowego lekarza, a następnie wdrożenie postępowania - bardzo wskazana jest rehabilitacja ukierunkowana na konkretny problem.
Z poważaniem.
dr med. Andrzej Żytkowski
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podobne pytania
- Borykam się z trądzikiem, który pojawia się tylko w okolicach ust, żuchwy, podbródka. Są to czerwone, bolące pryszcze. Dodam, że miałam przeprowadzane trzy kuracje Izotekiem, które dawały świetne rezultaty, lecz po kilku miesiącach od odstawienia problem ponownie wracał. Retinoidy stosowane zewnętrznie…
- Rok temu spadłem z ok 4-5metrow na nadgarstek i głowę. Nadgarstek opuchł, wizyta na SOR= RTG=brak zlamań- skierowanie do por.chir Jednak myślałem że to tylko stluczenie i ze samo po czasie przejdzie. Od tego czasu minął ponad rok, nadgarstek mnie boli, nie mam w nim pełnej ruchomosci. Nie moge…
- Czy moge ubiegac sie o odszkodowanie za złe leczenie podawano mi kortyzol przez okres 2 lat na niedoczynnosc kory nadnerczychorobe której nie miałam wyniszczył mi organizm jestem bardzo osłaniona mineło juz 5 lat
- Mam problem z psem ciagle sie drapie byc moze po karme suchej czy to moze byc uczulenie
- Mam kamień w woreczku żółciowym, 29mm i kilka mniejszych, jak pozbyć się kamieni bez poddawania się operacji.
- Karmie piersią 18 miesięcznego synka, który jest cycoholikiem świadomie wychowanym bez smoczków, obecnie po raz drugi zaszłam w ciąże (5 tydzień) Czy dalsze dokarmianie dziecka ma wpływ na rozwijający się płód, utrzymanie ciąży? Nie chciałabym rezygnować z karmienia, synek praktycznie nie choruje,…
- Dlaczego globulki dopochwowe idą mi od razu do dołu a nie do góry. Czy aplikuje źle tabletkę ?
- Mam 24 lata i od jakiegoś roku, gdy na przykład wypiłem więcej alkoholu(rzadko pije) lub zjadłem przez cały dzień więcej jedzenia niż zwykle pojawiały się uciski, kujące bóle w okolicach wątroby czy dwunastnicy. Około miesiąc temu zrobiłem wyniki na polecenia lekarza, morfologia, ob. Wszystkie…
- Mój partner poddał się kilka lat temu wazektomii. Czy możliwe jest zajście w ciąże poprzez zabieg in vitro lub inseminację? Chciałbym mieć dzieci, czy rewazektomia to jedyne rozwiązanie?
- Dostalam lek na depresje -citalopram , biore od kilku dni pol tabletki czyli 10mg/dzien , czy mozna ten lek laczyc z antybiotykiem amoxycylina oraz z suplementem diety Infoem? czy sa jakies leki z ktorymi nie wolno przyjmowac ten lek w tym samym czasie oprcz tych podanych w ulotce?
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.