Witam serdecznie. Czy można stosować lek Vericaust na pojedynczą brodawke przypaznokciowa? Czytalam

2 odpowiedzi
Czy można stosować lek Vericaust na pojedynczą brodawke przypaznokciowa? Czytalam ulotke i jestem zaniepokojona... Jestem w 18 tygodniu ciąży i został mi przypisany że względu na niską wchlanialnosc.
Według ChPL preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, mimo, iż nie udowodniono jego toksycznego wpływu na zarodek. Optymalne wydaje się wymrożenie zmiany (kriochirurgiczne zniszczenie zmiany skórnej).
Pozdrawiam,
Skibińska

Szanowna Pani,

W okresie ciąży działamy asekuracyjnie w kwestii leków, ponieważ nie znamy działania na płód większości z nich, a żadna komisja bioetyczna nie dopuści badania oceniającego ich skuteczność wśród ciężarnych ze względów bezpieczeństwa.

Vericaust wydaje się nie mieć działania toksycznego i może być stosowany pod warunkiem, że nie jest nakładany na sączącą niewygojoną zmianę (większe wchłanianie).

W okresie ciąży, brodawki wirusowe mają tendencję do szybszego wzrostu. Tylko lekarz, który oglądał tę konkretną brodawkę wirusową może wypowiedzieć się na temat właściwego doboru leczenia. W pewnych przypadkach krioterapia może być pomocna w usunięciu zmiany w ciąży, ale jeśli brodawka jest zlokalizowana blisko wału paznokcia, taki zabieg może wiązać się z trwałym uszkodzeniem płytki.

W okresie ciąży zabiegi metodą elektrokoagulacji i laseroterapii są przeciwwskazane.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV