Witam serdecznie,chciałem się zapytać o pewną sprawę.Mianowicie chodzi o przykurcz Dupuytrena.Zapisu

4 odpowiedzi
Witam serdecznie,chciałem się zapytać o pewną sprawę.Mianowicie chodzi o przykurcz Dupuytrena.Zapisując się na rechabilitacje,rechabilitant wykrył u mnie to schorzenie.I zaczyna mi właśnie ciągnąć jeden palec w dół.Stwierdził żeby nie czekać,aż dłoń złapie całkowity skurcz,ponieważ mimo operacji dłoń i tak się nie wyprostuje.Ok 2mieśięcy temu miałem wypadek w pracy(uraz zmiażdżeniowy palców ze złamaniem)i tak myślę że ten przykurcz jest też właśnie tego następstwem.Proszę o jaką kolwiek poradę ,czy mam coś z tym robić,bo przyznam że się trochę martwię.Ponieważ mam 34lata i nie chce być sparaliżowany czy w jakimś stopniu upośledzony ruchowo.Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź
Przykurcz Dupuytrena do schorzenie obejmujące samoistne patologiczne zwłóknienie rozcięgna dłoniowego - nie jest to patologia związana z urzaem więc trochę chyba nie rozumiem o co do końca chodzi w pytaniu.

Przykurcz palca może być związany ze zmianami pourazowymi i wtedy raczej nie ulega progresji. Jednak w niektórych przypadkach bliznowacenie występuje samoistnie i mamy do czynienia z przykurczem Dupuytrena. Schorzenia te jednak nie prowadzą do paraliżu. W celu określenia problemu najlepiej zgłosić się do ortopedy.
Przykurcz Dupuytrena polega na przerośnięciu tkanką włóknistą rozcięgna dłoniowego, co powoduje ograniczenie pełnego wyprostu w obrębie palca lub palców ręki, mogą temu towarzyszyć dolegliwości bólowe. Leczenie polega na operacyjnej plastyce rozcięgna dłoniowego z usunięciem przerośniętej tkanki włóknistej
Proszę po diagnozę udać się do doświadczonego lekarza, z całym szacunkiem do Rehabilitanta to nie istnieje pourazowy przykurcz Dupuytrena- więc podstawowe pytanie czy faktycznie rozpoczyna się przykurcz Dupuytrena (co z racji wieku jest mało prawdopodobne, poza ty przykurcz w tej chorobie wynika z przerostu rozcięgna dłoniowego i dopiero pośrednio ujawnia się przez przykurcz palców- najczęściej IV i V) czy obecny przykurcz jest wynikiem bliznowacenia pourazowego tkanek palca co wg mnie jest właśnie faktem.
powodzenia w powrocie do pełnej sprawności