Witam serdecznie, chciałam poradzić się w sprawie zęba u dziecka (tydzień temu skończył 3 lata). Mi

1 odpowiedzi
Chciałam poradzić się w sprawie zęba u dziecka (tydzień temu skończył 3 lata). Mianowicie chodzi o czwórkę na dole po lewej tronie. Ząb miał próchnicę (gdy dziecko miało ponad 2 lata), niestety na pierwszej wizycie nie udało się jej usunąć, bo dziecko nie chciało współpracować. Niestety w pozostawionym zębie dość szybko rozwinął się stan zapalny i trzeba było go leczyć kanałowo na początku tego roku. Doktor dawała małe szanse na uratowanie zęba, ale próbowała i oczyściła oraz wypełniła martwy już ząb. Jednakże po upływie miesiąca/2miesięcy w dziąśle obok tego zęba i kolejnego obok znów pojawił się stan zapalny. Wczoraj inny stomatolog oczyścił dziąsła i wyczyścił ponownie kanał pozostawiając otwarty do wygojenia. Po tym drugim wydarzeniu ropnym stomatolog definitywnie skierował nas na wyrwanie zęba. Czy rzeczywiście jest taka konieczność ? Czy jest jakiekolwiek inne rozwiązanie ?
Ewentualnie czy po wyrwaniu czwórki należy wstawiać jakąś sztuczną protezę zębową aby pozostałe zęby się nie przesunęły w to miejsce oraz dziecko mogło normalnie jeść i mówić?

Będę wdzięczna za odpowiedź. Bo bardzo się tym wydarzeniem denerwuje.
Dzień dobry
Usunięcie zęba czwartego nie skutkuje przesunięciem zębów , ani trudnościami w mówieniu i jedzeniu.
Większym zagrożeniem dla zdrowia dziecka i dla stałego zęba jest stan zapalny zęba mlecznego .
Nie powinna się Pani obawiać.
Po usunięciu - zalecam kontrole regularne co 3 mce celem oceny pozostałych zębów - zwłaszcza czwórek aby sytuacja nie powtórzyła się .
W gabinecie napewno dostanie Pani poinstruowana apropo nawyków higienicznych i żywieniowych .
Powodzenia i dużo zdrówka dla ząbków pociechy