Witam proszę o pomoc . Matka leczona w czasie ciąży na kiłę penicylina przez 20 dni. Wyniki we oraz

1 odpowiedzi
Witam proszę o pomoc . Matka leczona w czasie ciąży na kiłę penicylina przez 20 dni. Wyniki we oraz potwierdzające były wszystkie dodatnie po leczeniu miana spadły co oznaczało udane leczenie .
Po porodzie noworodek zdrowy sprawny wszystkie badania ok . Leczony również penicylina przez 10 dni od urodzenia . Wyniki noworodka odrazu po porodzie ( krew pobrana z pępowiny ):
Wr +
Fta dodatni +1/1300
Fta abs dodatni
Vdrl wątpliwy +/-
Tpha dodatni +++
Odczyn igm fta abs ocena miana - UJEMNY

Po 2 miesiącach zrobiony test zwykły wr u niemowlaka wyszedł dodatni .
Bardzo proszę jak rozumieć te wcześniejsze wyniki i teraz ten wr dodatni ? Czekam jeszcze na potwierdzające . Dodam ze z dzieckiem jeśli chodzi o jego zdrowie od samego początku ciąży i do teraz ma idealne wyniki sprawny ruchowo i rozwojowo .
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Unii Chorób Przenoszonych Droga Płciową, w celu rozpoznania kiły wrodzonej, poza stwierdzeniem dodatnich odczynów krętkowych u dziecka u dziecka (TPHA, EIA/CIA lub rzadko wykonywane w Polsce MHA-TP czy TPPA) konieczne jest spełnienie minimum 1 dodatkowego kryterium:

- długo utrzymujący się nieżyt nosa,

- stwierdzenie lepieży kiłowych,

- obecność zapalenia kości, okostnej, lub kości i chrząstki,

- wodobrzusze,

- skórne i śluzówkowe wykwity kiłowe,

- zapalenie wątroby,

- powiększenie wątroby i śledziony,

- kłębuszkowe zapalenie nerek,

- anemia hemolityczna,

- typowe dla kiły radiologiczne zmiany w kościach długich,

- dodatni wynik odczynu RPR/VDRL w płynie mózgowo rdzeniowym

- co najmniej czterokrotnie wyższe miano odczynu TPPA/TPHA lub odczynu niekrętkowego w surowicy dziecka niż u matki (obie surowice muszą być pobrane jednocześnie podczas porodu) (i przede wszystkim mianowane - wynik +++ nie jest żadnym wynikiem),

- co najmniej czterokrotny wzrost miana odczynu niekrętkowego w surowicy dziecka w ciągu 3 miesięcy po urodzeniu (wynik musi być mianowany),

- dodatni odczyn IgM EIA, 19S-IgM-FTA-abs (nie FTA-abs) i/lub krętkowy IgM immunoblot w surowicy dziecka,

- potwierdzenie kiły w ciąży i brak odpowiedniego leczenia przed ciążą lub w czasie ciąży.

Aktualnie w oparciu o podane w pytaniu badania u dziecka brak podstaw do rozpoznania kiły, ale brak wykonanej pełnej diagnostyki nie pozwala wykluczyć tej choroby. Taka diagnostyka powinna być prowadzona w ramach specjalistycznego szpitalnego oddziału dziecięcego.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV