Witam! Proszę o interpretację wyników noworodka z USG przezciemiączkowego.Komory boczne wąskie, syme

3 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników noworodka z USG przezciemiączkowego.Komory boczne wąskie, symetryczne.Sploty naczyniowkowe o gładkich obrysach, lewy nieco poszerzony.Bez widocznych skrzeplin w układzie komorowym.Komora III i IV w normie. Zmian ogniskowych w tkance mózgowej w obszarze dostępnym badaniu nie stwierdza się.Podtwardowki wąskie.Martwi mnie ten splot, który jest nieco poszerzony. Czy jest to coś groźnego? Czy może się to bardziej poszerzać? I jakie konsekwencje może mieć to dalszy rozwój?
Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Raczej nie jesteśmy symetrycznymi organizmami. Nie da się jednak interpretować USG bez opisu całej sytuacji.

Witam. Szkoda że nie podała Pani tego jak przebiegał poród (czy był ciężki?), czy dziecko jest wcześniakiem, czy lekarze podejrzewali wylew śródczaszkowy i dlatego było zlecone to badanie? Jeżeli nic takiego (biorąc opisane wyżej sytuacje)nie miało miejsca, może się Pani nie martwić. Gdyby jednak lekarz opiekujący się Pani dzieckiem to sugerował, warto za jakiś czas ponowić to badanie. Pozdrawiam Dr J.Czelej
Opis badania przezciemieniowego jest stwierdzeniem prawidłowego obrazu mózgowia u noworodka .Krwawienie I stopnia , do splotu ,jest powszechne i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji na przyszłość .
Dopiero krwawienie III stopnia z poszerzeniem komór bocznych mózgu budzi niepokój .W Kowalik