Witam.Podczas przygotowania zęba do leczenia kanałowego po znieczuleniu odczuwałem przeszywający ból

1 odpowiedzi
Podczas przygotowania zęba do leczenia kanałowego po znieczuleniu odczuwałem przeszywający ból zwłaszcza w momencie początku wiercenia, później w miarę głębszej ingerencji wiertła w ząb było już w porządku aczkolwiek tak jak wspominam każdorazowe wkucie się w ząb było bolesne,gdy wiercenie odbywało się do boku zęba wystąpiła konieczność przerwania dodam że było to 2 znieczulenie na tej wizycie gdyż przy dolnej 5 po stronie prawej przebiegło wręcz komfortowo.Stomatolog zalepił zęba wypełnieniem i w przypadku ponownej wizyty gdy problem się powtórzy zamierza odesłać mnie na chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej natomiast, ze względu na powikłania szwy itp. nie zamierzam się mu poddać.Czy bez tego zabiegu pozostaje jedynie ekstrakcja tudzież lekarz powinien zapewnić adekwatne znieczulenie.Ząb to dolna lewa 8 która jak się dowiedziałem bywa skomplikowana ze względu na budowę zęba ilość kanałów i jego ulokowanie w jamie ustnej.
Witam, bez badania i rozeznania sytuacji klinicznej nie można jednoznacznie ocenić czy chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej zęba jest konieczne. Trzecie zęby trzonowe - tzw. ósemki- to trudne do leczenia endodontycznego zęby, z wielu względów. Tak jak Pan napisał, przede wszystkim są umiejscowione głęboko w jamie ustnej i dostęp do nich jest utrudniony, często także są ustawione w nachyleniu w stronę policzka lub sąsiedniego zęba. Mogą mieć również skomplikowany system kanałów. Wielu lekarzy dentystów nie podejmuje się leczenia kanałowego, mając świadomość wymienionych wyżej trudności oraz znając swoje możliwości (dostępny sprzęt, doświadczenie). Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest próbą leczenia, które może być skuteczne lub zakończyć się niepowodzeniem, o czym lekarz powinien poinformować. Jeśli ząb był objęty stanem zapalnym znieczulenie mogło nie zadziałać prawidłowo. Znaczenie ma także zastosowany środek, technika znieczulenia oraz indywidualny próg bólu pacjenta - niektórzy potrzebują większej ilości środka znieczulającego.
Zawsze ma Pan prawo udać się na konsultację do innego lekarza dentysty lub specjalisty stomatologii zachowawczej z endodoncją, który po dokładnym badaniu powinien ocenić rokowanie, przedstawić możliwości leczenia, korzyści i ewentualne powikłania wynikające z podjęcia leczenia. Decyzja co do podjęcia proponowanego leczenia należy do Pana.