Witam. Po roku od porodu pohawilo mi sie mleko w piersiach przy nacisku. Mimo ze wczesniej dziecka n

1 odpowiedzi
Witam. Po roku od porodu pohawilo mi sie mleko w piersiach przy nacisku. Mimo ze wczesniej dziecka nie karmilam, tylko dwa dni po porodzie. Wyniki ich prolaktyny w normie, badanie przez ginekokoga piersi i wezlow tez ok. Dodam ze leczw sie na depresje i nadczynnosc tarczycy. Bede wdzieczna za pomoc
Dzień dobry,

Po roku od porodu pojawienie się mleka w piersiach, mimo wcześniejszego niekarmienia piersią, może być zaskakujące i budzić obawy. Jeśli wyniki badania stężenia prolaktyny są w normie, a badanie piersi i węzłów chłonnych przeprowadzone przez ginekologa nie wykazało nieprawidłowości, prawdopodobnie nie ma poważnej przyczyny do niepokoju. Jednakże, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą mieć wpływ na tę sytuację.

Leczenie depresji oraz nadczynności tarczycy mogą wpływać na różne procesy w organizmie, w tym na gospodarkę hormonalną, co teoretycznie może mieć związek z produkcją mleka. Niektóre leki antydepresyjne oraz leki na tarczycę mogą wpływać na stężenie prolaktyny lub innych hormonów, nawet jeśli nie są one bezpośrednio poza normą w badaniach.

Galaktorea, czyli wydzielanie mleka poza okresem laktacji, może mieć wiele przyczyn, w tym zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków, stres czy nawet manualną stymulację piersi. Ważne jest, aby wspomniane przez Panią informacje, w tym leczenie depresji i nadczynności tarczycy, zostały dokładnie omówione z lekarzem prowadzącym, który może rozważyć dalszą diagnostykę lub dostosowanie terapii.

W niektórych przypadkach, mimo że prolaktyna jest w normie, warto rozważyć dodatkowe badania, aby wykluczyć inne rzadkie przyczyny galaktorei, takie jak mikrogruczolak przysadki (niewielki guz przysadki mózgowej), choć zaznaczyła Pani, że inne badania wyszły w porządku.

Jeśli sytuacja utrzymuje się lub ma Pani jakiekolwiek dodatkowe obawy, zalecam konsultację z endokrynologiem lub ponowną wizytę u ginekologa. Specjalista może zasugerować bardziej szczegółową diagnostykę lub dostosowanie leczenia, uwzględniając Pani aktualny stan zdrowia i historię medyczną.

Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie i regularne konsultacje ze specjalistami są kluczowe, zwłaszcza w obliczu takich niespodziewanych zmian.

Czy są jeszcze jakieś inne pytania lub wątpliwości, które mogę dla Pani wyjaśnić?

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.