witam odebrałam wynik mojej corki Natalii prawie18letniej pisze tak blona śluzowa elita cienkiego o

3 odpowiedzi
Odebrałam wynik mojej corki Natalii prawie18letniej pisze tak blona śluzowa elita cienkiego o zwykłym obrazie ..antrum -przewlekle zapalenie żołądka .zapalenie ++ ..aktywnośc - metaplazja jelitowa-dysplazja-bakterie spiralne- ..badania miała robione pod katem celiakii czy coś wskazuje na nią ?jeśli tak do kogo musże się udac
Dzień dobry, z wynikami proszę udać się do lekarza kierującego na badania lub dowolnego gastrologa, można też udać się do internisty. Patrząc na te wyniki Pani córka ma przewlekłe (trwające jakiś czas) zapalenie żołądka, nie stwierdzono innych zmian: błona śluzowa żołądka i antrum (końcowa część żołądka, która w dalszym odcinku przechodzi w dwunastnicę i jelito cienkie) o zwykłym obrazie, metaplazja jelitowa- (nie występuje przekształcenie jednej tkanki w drugą - to dobrze), dysplazja- (nie występuje zaburzenie rozrostu i różnicowania komórek - to dobrze), bakterie spiralne- (brak zakażenia bakterią Helicobacter pylori - też dobrze). Nic w tym badaniu nie wskazuje na celiakię, ale do jej całkowitego wykluczenia warto byłoby wykonać dalsze badania. Póki co warto udać się do lekarza ze względu na zapalenie żołądka. Zapewne zalecona zostanie dieta, bez wdrażania leków (brak bakterii). W razie potrzeby zapraszam na wizytę. Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera.

Witam serdecznie, z opisanych przez Panią wyników należy skupić się na zapaleniu żołądka. W tej sytuacji należy udać się do internisty/gastroenterologa oraz do dietetyka w celu ustalenia indywidualnej diety. Ogólne zasady jakimi można się kierować przy zapaleniu żołądka to stosowanie zasad zdrowego żywienia. W diecie należy ograniczyć substancje pobudzające czynność wydzielniczą żołądka, np. mocne rosoły, buliony, napoje gazowane, nierozcieńczone soki z owoców i warzyw, napoje alkoholowe, kawa, mocna herbata, produkty marynowane, wędzone, słone, smażone, pieczone, ostre przyprawy. Niewskazane jest również mleko w większych ilościach. Tłuszcze hamują wydzielanie kwasu solnego, więc należy w diecie uwzględnić dobre tłuszcze roślinne takie jak: olej rzepakowy, olej lniany czy oliwa z oliwek. Ograniczeniu również podlega błonnik, który może podrażnić śluzówkę żołądka, więc należy wykluczyć pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce. Najlepiej aby potrawy miały konsystencję jak najbardziej rozdrobnioną, w ten sposób ograniczamy żucie, które wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego.
Przede wszystkim należy obserwować swoje ciało i wykluczyć te pokarmy, które nasilają dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie
Patrycja Krynicka
Proszę nie diagnozować córki samodzielnie. Lekarz powinien ocenić wyniki, dobrać ewentualne leczenie i poradzić co robić. W następnej kolejności można udać się do dietetyka.