Witam. Od lat choruje na niedoczynność tarczycy/hashimoto. Mam 28lat. Aktualnie bez leków, ostatnie

1 odpowiedzi
Witam. Od lat choruje na niedoczynność tarczycy/hashimoto. Mam 28lat. Aktualnie bez leków, ostatnie wyniki Tsh byly na poziomie 2,875, aktualnie jest to 3,630 uiU/ml, ft4 1,10 ng/ml , prolaktyna 37,10 ng/ml, prolaktyna po godzinie po leku 247 ng/ml oraz makroprolaktyna: prolaktyna 1157,70 mIU/I , procent odzysku 28,16%. Cały czas odczuwam objawy niedoczynności tarczycy; wypadanie włosów, zmęczenie, brak koncentracji itp. rowniez mam bardzo niskie libido. ogólnie źle się czuję. Czy powinnam mieć już włączone leki? Lekarz, u którego byłam kazał tylko obserwowac i za dwa miesiące zbadać TSH.
Sam wynik TSH nie wystarczy do diagnostyki hormonalnej tarczycy w kierunku ew. niedoczynności. W tym celu należy sprawdzić także poziom wolnych hormonów: FT3 i FT4. Warto też oznaczyć poziom przeciwciał: A-TPO i A-TG. Wszystkie wyniki należy omówić z endokrynologiem, najlepiej takim, który od razu na wizycie zrobi badanie USG tarczycy.