Witam Od jakiegoś czasu mam bóle w śródręczu. Przy przeciążeniach dłoni bolą mnie one. Co można na

3 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu mam bóle w śródręczu. Przy przeciążeniach dłoni bolą mnie one. Co można na to poradzić.
Może to objaw przeciążenia pracą fizyczną monotonną , zwyrodnienia stawów rąk ; zespołem cieśni nadgarstka .... do interpretacji klinicznej ...
Ważna znajomość Pacjenta, wywiad, obciążenia, leki... Konieczna pełna konsultacja neurologiczna
Pozdrawiam

NEUROLOG- może być zespół cieśni nadgarstka .jeśli wykluczy to reumatolog ZAPEWNE. PODPOWIE gdzie iść myślę
Na wizytę do lekarza przyszedłbym już ze zdjęciem RTG rąk w dwóch projekcjach. Spróbuję pomóc w decyzji czy ma to być neurolog czy ortopeda. Jeśli dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego możliwym schorzeniem jest entezopatia czyli bolesne zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgnistych do kośca. Istotą dolegliwości jest stan zapalny, któremu towarzyszy ból w obrębie przyczepu ścięgna oraz osłabienie przyczepu spowodowane wyrwaniem poszczególnych włókien ze ścięgien przyczepu. Wyrwane włókna mogą ulec przemieszczeniu wraz z chrząstką wgłąb ścięgna. Zaczyna się wtedy patologiczne kościotworzenie z wytworzeniem entezofitów, czyli specyficznych wyrośli kostnych (proszę zobaczyć swoje ręce i dotykając okolicę ręki czy nie ma bolesnych pogrubień). Jeśli nie ma zaburzeń czucia, a głównie ból i ograniczenie ruchomości lub pozycja wymuszona bólem ręki - udałbym się do ortopedy. Do najczęstszych schorzeń tego typu dotyczących ręki należą: przykurcz Dupuytrena, Zespół de Quervaina (Zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka), Zakleszczające zapalenie ścięgna (Choroba dotyczy najczęściej kciuka (zespół "trzaskającego" kciuka), rzadziej palca środkowego i palca małego (zespół "trzaskającego" palca). Tak więc RTG, samoocena, a wybór specjalisty powinien się wyklarować. Pozdrawiam