Witam od 25 dni stosuje lek izotek 20mg na tą chwilę efekty uboczne to suche usta,suche oczy i boląc

6 odpowiedzi
Witam od 25 dni stosuje lek izotek 20mg na tą chwilę efekty uboczne to suche usta,suche oczy i bolące, suche dłonie,krew z nosa i bóle stawów i obok ust robią mi się strasznie suche plamy które bolą wnet są białe.. odpowie mi ktoś z szanownych dr czy to normalne że aż tyle objawów wydaje mi się że w tak krótkim czasie ? I czy można używać jakiś kropli do oczu bo pracuje w nocy i po prostu nie daje rady tak są suche i bolą ????
Witam,
jak najbardziej objawy które Pan podaje sa typowe dla stosowania Izoteku. Proponuje intensywne nawilzanie skóry emolientami, pielegnacje ust wazelina oraz stosowanie sztucznych łez do oczu. Odradzam uzywanie soczewek kontaktowych w tym okresie.
pozdrawiam

Dzień dobry. Szanowny Pacjent , albo nie czytał ulotki o objawach niepożądanych tego leku,albo ma niedobrego lekarza prowadzącego,który go o tym nie poinformował i nie zalecił mu listy odpowiednich kosmetyków .Wydaje mi się ,że szanowny Pacjent musi być facetem ,bo standardowa kobieta wie ,że odpowiedź jest na pólkach sieci Rossmann lub Superpharm.
Generalnie proszę zakupić krem lipobase ( opak po 100 g - bez rec w aptekach ) i stosować : na usta 3-6 x /dz ,do n o s a 1 x dzień, na twarz 1-2 x dzień .I za 3 -4 dni większość z opisanych objawów niepożądanych zniknie. A co do oczu -kupić tzw. sztuczne łzy ,byle z domieszką kwasu hialuronowego np. 0,15% np. z firmy bayer lub hialeye. Jest dzięki temu szansa ,że dawkę 20 mg - czyli dawke dla 20-30 kg osoby Pan przyżyje tylko co potem gdy dawka pójdzie do góry??? To pytanie proszę zadać lekarzowi prowadzącemu.Ciekawe jak wybrnie,chyba ,ze nie podniesie Panu dawki więcej niż na 25 mg/dobę -czyli ciągle dawka dla przedszkolaka.W razie kolejnych problemów z przyjemnoscią udzielę pomocy .Pomimo pewnej ironii,pozdrawiam serdecznie.dr Piotr Mazur.
Dzień dobry,
w trakcie terapii retinoidami mogą występować powyższe objawy. Wskazane jest stosowanie na skórę preparatów nawilżających (np krem Phys-AC hydra). W przypadku suchości oczu również można zaopatrzyć się w krople nawilżające do oczu np Hylo-Gel. Na wizycie kontrolnej warto wspomnieć o nasileniu powyższych objawów lekarzowi prowadzącemu, może zmodyfikuje dawkę
Pozdrawiam
Dzień dobry
W związku z nasilonymi objawami niepożądanymi proponuje wizytę u dermatologa, który przepisał Izotec i szczegółowo zna przebieg terapii. Być może potrzebne będzie zmniejszenie dawki Izotecu.
Pozdrawiam.
Marek Laskowski
Izotretynoina powoduje wiele objawów ubocznych. Ich stopień nasilenia zależy m.in. od zastosowanej dawki dobowej. Proponuję wizytę w gabinecie celem oceny tych objawów oraz podjęcia właściwych krów przeciwdziałania im.
Proszę stosować preoparaty nawilżające do oka, wodę morską do nosa, kremy emolientowe na skórę całego ciała. Po miesiącu od początku kuracji należy zgłosić się do dematologa prowadzącego z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska