Witam od 2 lat zmagam się z problem rozcięgna podeszwowego stopy prawej. Mam wykonany RM z którego w

1 odpowiedzi
Witam od 2 lat zmagam się z problem rozcięgna podeszwowego stopy prawej. Mam wykonany RM z którego wynika pogrubienie do ok.8mm rozcięgno podeszwowe na odcinku ok 35mm. Wzmożony sygnał rozcięgna w partiach tylnych. W otoczeniu zmienionego fragmentu rozcięgna wykazano obrzęk tkanki tłuszczowej podskórnej oraz tkanek miękkich. Obrzęk szpiku kostnego guza kości piętowej na poziomie przyczepu rozcięgna podeszwowego. Dyskretnie wzmożona ilość płynu pod pochewka ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Obrzęk szpiku kostnego krawędzi przyśrodkowej bloczka kości skokowej w miejscu przyczepu więzadła skokowo piszczelowego tylnego. Umiarkowane obrzękowe pogrubienie więzadła skokowo strzałkowego tylnego i więzadła piszczelowo strzałkowego tylnego z niewielkim wysiękiem w otoczeniu. Miałam podawany kilkukrotnie Diprophost oraz 2 razy osocze raz z rozluźnianiem rozcięgna. Miałam także rehabilitację: laser, pole magnetyczne, jonoforezę bez efektów. W dalszym ciągu występuje ból podczas chodzenia który w ciągu dnia nasila się.
Dzień dobry!
Zapalenie przyczepu piętowego rozścięgna podeszwowego [zwane też potocznie ostrogą piętową] to uporczywa choroba, którą w zdecydowanej większości udaje się wyleczyć zachowawczo. Niestety leczenie zastrzykami sterydowymi, choć przynosi ulgę, nie prowadzi do wyleczenia przyczepu z jego podstawowej choroby, którą jest jego naderwanie.
W przypadku uporczywych dolegliwości, zwłaszcza takich które trwają kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach kilka lat. trzeba sięgną po leczenie, które umożliwi wygojenie rozścięgna, a nie tylko czasowe zniesienie bólu [jak po lekach sterydowych].
Proponuję podjęcie leczenia autologiczną fibryną bogatopłytkową. Jest to leczenie polegające na podaniu preparatu z własnej krwi pacjenta, który spowoduje właśnie wygojenie zmiany. W mojej praktyce obserwuję bardzo dobre wyniki leczenia, bez konieczności leczenia operacyjnego. Zalecam takie leczenie zwłaszcza w przypadkach przewlekłych. Daje ono nieporównywalnie lepsze efekty od osocza bogatopłytkowego.
Łączę wyrazy szacunku.
Paweł Sokołowicz