Witam, od 1,5 roku jestem w związku z osobą chorą na ChAD. Wiedziałam od samego początku o jego prz
4
odpowiedzi
Od 1,5 roku jestem w związku z osobą chorą na ChAD. Wiedziałam od samego początku o jego przypadłości. Na początku naszego związku miał remisję, wszystko było w porządku, aczkolwiek wiedziałam, że choroba może wrócić w każdym momencie. Niestety tak się stało. Jest teraz w fazie ciężkiej depresji, nic do niego nie dociera, nie chce się w ogóle leczyć, mówi, że jemu nie da się już pomóc, ciągle mówi o samobójstwie. Ciągle się o niego martwię, żyję w potwornym stresie, że w końcu rzeczywiście sobie coś zrobi, bo nie jestem w stanie go upilnować. Jak mogę go przekonać do leczenia i stałej opieki lekarskiej?
Szanowna Pani, to zazwyczaj wielkie cierpienie dla rodziny i najbliższych chorego. Niestety działania jakie można podjąć są ograniczone. Oczywiście zawsze można wspierać i namawiać do podejmowania leczenia, co niestety często nie daje pożądanego rezultatu. Epizod depresyjny w CHAD wymaga leczenia farmakologicznego. Bliskiemu można towarzyszyć w wizytach u psychiatry, można zgłosić się do pobliskiego szpitala psychiatrycznego i dowiedzieć się o możliwość korzystania z psychiatrycznej opieki środowiskowej - wizyt domowych. Warto zapewne również rozważyć hospitalizację - czasami to jedyne wyjście. często chory nie chce się na nią zgodzić; w takich sytuacjach o ile istnieje ryzyko zagrożenia życia lub dalszego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego można starać się o umieszczenie na leczeniu wbrew woli - zarządzenie takie podejmuje Sąd Rodzinny. Warto porozmawiać o tym z psychiatrą opiekującym się pacjentem. Finalnie, jeśli nawroty są cykliczne (a w CHAD często są) warto rozważyć podjęcie psychoterapii, która może dać pacjentowi narzędzia do przynajmniej częściowego panowania i kontrolowania (wpływania) na swój nastrój i samopoczucie, co ma szanse prowadzić do szybszego reagowania i stopowania eskalacji choroby.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Szanowna Pani, jest Pani rzeczywiście w trudnym położeniu. Nie jest łatwo namówić osobę w depresji do jakiejkolwiek aktywności. Podtrzymuję wypowiedź Pana Krzysztofa i jego wskazówek. Ze swojej strony dodam, że są psychologowie, którzy zarówno świadczą swoje usługi on-line, jak i przyjmują wizyty domowe. Wtedy nie będzie potrzebne wyjście z domu. Może warto zaproponować partnerowi wymienione metody. Nie wiem jak długo trwają u Pani partnera epizody depresji, ale jeśli nie uda się przekonać go do powyższych działań w obecnym stanie, to może będzie możliwość zaproponowania mu skorzystania z psychologa w ww. formach, gdy epizod ten ustanie. Jeśli mogę coś zasugerować, to o ile jest to możliwe, niech ktoś zawsze będzie z nim w czasie epizodu depresji. Pozdrawiam. Maria Christowa-Dobrowolska
Dzień dobry, życie z osobą wypowiadająca myśli samobójcze jest bardzo obciążające. Wyobrażam sobie, w jak silnym napięciu Pani teraz żyje. To prawda, nie jest Pani w stanie powstrzymać swojego partnera, jeśli będzie zdeterminowany do podjęcia próby samobójczej. Czasem jedynym wyjściem jest przymusowa hospitalizacja. Ważne jest też, by nie brała Pani całej odpowiedzialności na siebie, a zadbała o zbudowanie sieci wsparcia, uruchomiła przyjaciół i rodzinę partnera, jeśli ma z nią dobre relacje. Wtedy nie będzie Pani pozostawała w tej sytuacji całkiem sama. Rola osoby wspierającej jest trudna i warto w takiej sytuacji szukać wsparcia również dla siebie. Niech Pani dba o siebie, pozdrawiam serdecznie, Julia Soszyńska
To bardzo trudna sytuacja, ale nie jesteś za nią odpowiedzialna – tylko on może zdecydować o leczeniu.
Najlepsze, co możesz zrobić, to powtarzać spokojnie i cierpliwie, że leczenie działa, że nie jest sam, i że Ty jesteś po jego stronie – ale nie jesteś jego terapeutką.
Jeśli mówi o samobójstwie, NATYCHMIAST reaguj – zadzwoń na 112 lub zawieź go do szpitala psychiatrycznego, nawet wbrew jego woli. To legalne i ratuje życie.
Ty też potrzebujesz wsparcia – rozważ terapię dla bliskich osób z ChAD.
Najlepsze, co możesz zrobić, to powtarzać spokojnie i cierpliwie, że leczenie działa, że nie jest sam, i że Ty jesteś po jego stronie – ale nie jesteś jego terapeutką.
Jeśli mówi o samobójstwie, NATYCHMIAST reaguj – zadzwoń na 112 lub zawieź go do szpitala psychiatrycznego, nawet wbrew jego woli. To legalne i ratuje życie.
Ty też potrzebujesz wsparcia – rozważ terapię dla bliskich osób z ChAD.
Podobne pytania
- Mam skierowanie na operację trzustki w wyniku badań EUS prowadzonych od 4 lat. Brak wskazania konkretnych przyczyn operacji. Na razie nie ma mowy o nowotworze, są torbiele obserwowane właśnie od kilku lat. Czy możliwe jest usunięcie samych torbieli? Czy przed jakąkolwiek operacją trzustki nie…
- Od kilku miesięcy borykam się z zapaleniem węzłów chłonnych , równolegle miałam zakażenie grzybicze wydaje się , że wyleczone .Niestety stan zapalny węzłów się utrzymuje chirurg twierdzi że on nie ma nic do roboty w tym temacie to sprawa dla ginekologa , byłam u trzech a oni mówią coś zupełnie…
- Jakie jest działanie promieni uv przy nadmiarze karotenoidów?
- U syna (11 lat) zauważono na WF asymetrię łopatek. Od urodzenia ma wystające, ale teraz jedna (lewa) jest już mniej wystająca i lekko obniżona. Dużo ćwiczy 10 h tygodniowo siatkówkę oraz dodatkowo judo. Mięśnie grzbietu i brzucha wyćwiczone. Jaka może być tego przyczyna? Czy może to być spowodowane…
- Czy poziom witaminy b12 w organizmie 268pg/ml jest wystarczające? Czy trzeba by się wspomóc suplementami?
- Mam taki problem na penisie mam biały nalot lekkie ranki swędzi byłem u urolog powedziedzial że mam grzybica przepisał mi żel na oparzenia protostan nic nie pomaga nie chciał przepisać tabletek nie wiem co robić jestem załamany.
- Mój chomik nagle zaczął się wygryzać na grzbiecie aż do krwi ... Co może być przyczyną ? Co robić?..
- Jaki zestaw leków na nerwicę natrectw? Chodzi głównie o natretne czynności i rytualy. Każdy dotyk danego przedmiotu kończy się strachem i potrzeba rytualnego dotykania go co powoduje bezradność i depresję. Strach przed różnymi codzienny mi czynnościami np ubieranie się itp. Aktualnie biorę anafranil…
- Mam problem z nogą prawą. wpierw po nocy wyskoczyla mi chyba żyła albo jakies ścięgno od wewnetrznej strony nogi . było widoczne wpierw do okolic kolana od łydki. teraz wyszlo powyzej kolana a po nocy spania nie moge noga dotknąć ziemi poniewaz jest taki ból. gdy rozchodze nogę nasmaruje ją maściami…
- Jestem po ostrej zatorowosci płucnej spowodowanej antykoncepcja i skręceniem stawu skokowego, od pół roku zażywam leki pradaxa 150mg 2x1 aktualnie kończę leczenie stąd moje pytanie czy mogę zajść w ciążę?? Aktualnie mam jedno dziecko ale chciałabym drugie tylko nie wiem czy mogę czy będą jakieś…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.