Witam ,na wewnętrznych stronach obu piszczeli mniej więcej 10cm nad kostkami pojawiły się u mnie cze

1 odpowiedzi
Witam ,na wewnętrznych stronach obu piszczeli mniej więcej 10cm nad kostkami pojawiły się u mnie czerwone plamy , rosły od niewielkich do obecnie około 3x5cm określone jako zmiany torficzne -zaczerwienione -naciekowo płaskie . Mam 40 lat , bez otyłosci.Myślałem że to złamania zmęczeniowe od biegania ale po rtg zostały wykluczone. Zgłosiłem się na doplera celem wykluczenia zakrzepicy żył odpiszczelowych i badanie wyszło mi takie
Badanie fizykalne
Kończyny dolne ciepłe , ucieplone symetrycznie ,łydki miękkie ,niebolesne ,objaw Homansa obustronnie ujemny .Objawy rozciągowe ujemne. Tętna P++++L++++
Obustronnie na przednio przyśrodkowej powierzchni goleni zmiany torficzne skóry jak w PNŻ o powierzchni ok 3x5 cm
Badanie/opis
W badaniu usg kończyny dolnej lewej żyły głębokie kończyny ( udowe ,podkolanowe ,piszczelowe ) drożne ,elastyczne ,podatne na ucisk ,bez cech obecności skrzepliny w świetle . W pozycji stojącej żyły udowe i podkolanowa wydolne .Nie zaobserwowano fazowości oddechowej ,przepływ jedynie po wymuszeniu zgięciem stopy .Zwraca uwagę znaczne poszerzenie CFV w pozycji stojącej -do40mm ! GSV wydolna ,wąska ,SSV wydolna ,wąska ,bez obecności zmian zakrzepowych.
W badaniu usg kończyny dolnej prawej żyły głębokie kończyny ( udowe ,podkolanowe ,piszczelowe )drożne ,elastyczne ,podatne na ucisk ,bez cech obecności skrzepliny w świetle .W pozycji stojącej żyły udowe i podkolanowa wydolne .Nie zaobserwowano fazowości oddechowej ,przepływ jedynie po wymuszeniu zgięciem stopy . GSV wydolna ,wąska ,SSV wydolna ,wąska ,bez obecności zmian zakrzepowych.
Zwraca uwagę znamiennie szybszy przepływ w LCFV (40-50CM/S) względem RCFV (20-30CM/S)
Wysłali mnie na kowida-ujemny. Borelioza ujemna. Sarkoidoza nie potwierdzona .Badanie wyszły ładne . Wysłali mnie na rtg płuc .Wynik : Nieznacznie szersze niż zazwyczaj wydają się wnęki płuc ,śródpiersie nie poszerzone ,płuca bez uchwytnych zmian naciekowych , w dolnych płatach nieliczne drobne zgrubienia około oskrzelowe (mogą być związane z przewlekłym zapaleniem lub rozstrzelami oskrzeli ,sylwetka serca nie jest powiększona ,aorta prawidłowa ,drobny zrost nad przeponowo po prawej.

Miałem skręconą kostkę i kaszlałem bez powodu przez 1,5 miesiąca stąd myślałem że to zakrzepica / zator a moja doktor rodzinna stwierdziła ze to kowid, w tej chwili kaszel się nie pojawia . Zmiana na lewej nodze pojawiła się jeszcze przed skręceniem prawej kostki tylko była mniejsza więc do końca tego nie łączę ze sobą , zresztą zmiany mam na obu piszczelach a skręcona była tylko prawa . W tej chwili już się nie powiększają ale powoli grubną .W tej chwili mam propozycje udać się na flebografię tomografii komputerowej od lekarza flebologa który wykonywał mi usg , a od doktor rodzinnej mam skierowanie do dermatologa( stwierdziła że to może być poparzenie barszczem sosnowskiego ale ja to wykluczam ,nie miałem kontaktu z tą rośliną i to nie taka forma uszkodzenia z bąblem , zresztą biegałem w długich spodniach a zmiany rosły i czerwieniały powoli przez kilka miesięcy ) ale kilka dni temu poniżej tej zmiany na nodze lewej spuchła mi kostka po zewnętrznej stronie z dziwnym zdrętwieniem , nigdy nie miałem takiego objawu, a w nogach czuje takie mrowienie ,drżenie ,ukłucia jak od szpilki , ktoś doradzi co się zepsuło ewentualnie gdzie się udać na kolejne badania , będę wdzięczny za pomoc i sugestię .Dziękuję
Diagnostyka jest kierowana we właściwym kierunku, przy opisanych zmianach na pewno trzeba uwzględnić możliwe zespoły uciskowe w miednicy mniejszej. Objawy wydają się wynikać z niewydolności żylnej, jednak wymaga to oceny wszystkich badań.