Witam, na tym portalu 2 dni temu Psycholog zdiagnozowala u mnie natręctwo myślowe, moze dodam tylko,

2 odpowiedzi
Witam, na tym portalu 2 dni temu Psycholog zdiagnozowala u mnie natręctwo myślowe, moze dodam tylko, ze wczesniej tez mialam zaburzenia kompulsywne, dotyczace glownie zabezpieczania dloni rękwaiczkami i telefonu woreczkiem sniadaniowym przed zarazkami (nie mialo to zwiazku z pandemia, bo zaczelo sie to rok przed zarazą), sytuacja nowa-wczesniej byly inne zjawiska kompulsywne, zdaje sobie sprawe z tego, ze sama sobie nie poradze z ta przypadloscia, bardzo prosze o wyjasnienie na czym bedzie polegala terapia, ewnetualnie jakies wspomozenie lekami(jakimi?) i jak bedzie przebiegala 1 wizyta? Nigdy nie korzystalam z uslug psychologa/psychiatry, stad moje obawy. Dziekuje za zainteresowanie moim problemem i ewentualna odpowiedz specjalisty. Zycze wszystkim zdrowego i ciala i ducha:)
Szanowna Pani!
Terapia pomoże Pani odnaleźć przyczynę zdiagnozowanych u Pani zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Ponadto pozna Pani techniki radzenia sobie z zachowaniami kompulsywnymi. Na pierwszych wizytach ustala się cel terapii czyli to co chce Pani osiągnąć poprzez terapię. Proszę skonsultować się z psychiatrą w sprawie ewentualnej farmakoterapii.
Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Żurawska-psycholog

Dzień dobry,

Wybierając specjalistę sugeruję zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

1) psychiatra, poza lekami powinien sugerować lub wręcz zalecać psychoterapię; jeśli stwierdzi, że same leki wystarczą lub psychoterapia nie ma sensu, to byłbym ostrożny (w sensie skonsultował się z co najmniej jeszcze jednym)

2) odnośnie psychoterapii to w pierwszej kolejności bym rekomendował w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przy Pani zaburzeniu byłbym za to ostrożny z terapią w nurcie psychodynamicznym, a jeśli już to zdecydowanie w wydaniu krótkoterminowym, bo w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że spędzi tam Pani bardzo wiele czasu w pracy z metodą nie do końca dostosowaną (patrząc po tej diagnozie, którą Pani przedstawiła) do Pani problemu.

Pozdrawiam i powodzenia!