Witam, Moje dziecko niedługo kończy 10 miesięcy, od ósmego miesiąca wstaje i raczkuje. Od niedawna

2 odpowiedzi
Witam,
Moje dziecko niedługo kończy 10 miesięcy, od ósmego miesiąca wstaje i raczkuje. Od niedawna rozpoczęła chodzenie przy meblach oraz siadanie niestety jest to głównie siadanie w tzw. "W" siad z prostymi nogami jest wyłącznie efektem ubocznym gdy przypadkowo klapnie na pupę. Nie potrafię ocenić czy potrafi w nim usiedzieć dłużej bez podporu, ponieważ ona zawsze gdzieś pędzi ( najczęściej żeby postać sobie przy meblach bo to obecnie jej ulubiona czynność) czy na tym etapie brak siadu jest jeszcze normalny? Czy powinnam korygować siad w "w" jeśli tak to jak ?
mgr Kacper Koziorowski
Fizjoterapeuta, Fizjoterapeuta dziecięcy
Ślęza
Dziecko rozwija się bardzo dobrze, a siadanie w „W” to naturalna postawa w tym wieku. Jest to typowe dla dzieci uczących się siadać, ponieważ daje stabilność. Jednak warto zwrócić uwagę, by nie spędzało w niej zbyt dużo czasu, ponieważ może to ograniczać prawidłowy rozwój bioder i miednicy. Brak tradycyjnego siadu na prostych nogach w tym wieku też jest normalny, bo dziecko skupia się teraz na innych umiejętnościach, jak raczkowanie i chodzenie przy meblach. Siadanie na prostych nogach przyjdzie w swoim czasie, zwykle po 12. miesiącu życia. Siadanie w „W” nie jest powodem do paniki, ważne, że dziecko jest aktywne i dużo się rusza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który pomoże ocenić rozwój ruchowy dziecka.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli siad "W" pojawia się tylko na chwilę, bo dziecko się dużo rusza, to nie powinien on martwić. Na tym etapie maluch powinien dużo eksplorować otoczenie oraz jak najktócej być w wymuszonej pozycji.
Jeśli dziecko czworakuje prawidłowo oraz dobrze ustawia stopy podczas wstawania i stanie, to siad "W" będzie z czasem zmieniać się w różne inne warianty siadu.
Gdyby jednak dziecko koślawiło mocno stopy, a umiejętność samodzielnego stania nie pojawiłą się w ciągu ok 2 miesięcy, to warto skonsultować postawę dziecka u specjalisty.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.