Witam, moja mama ma prawdopodobnie raka złośliwego. Z piersi są juz przerzuty na watrobie. Tak stwie

1 odpowiedzi
Witam, moja mama ma prawdopodobnie raka złośliwego. Z piersi są juz przerzuty na watrobie. Tak stwierdził rodzinny lekarz z usg. Miała robiona biopsję lecz czekamy jeszcze na wyniki. Będą dopiero za półtorej tygodnia. Przepisano jej jedynie leki przeciwbólowe i nic więcej. Martwi mnie to, bo mama czuję się bardzo słabo. Czy nie może wziąść jakiś leków na wzmocnienie? Proszę o pomoc.
Do dnia dzisiejszego stwierdzono, że ma powiekszona watrobe i zauważono tam guz 14 mm. Przeszla covid, potem wymiotowała. Bardzo schudla. Właśnie dlatego jesteśmy w trakcie badań, skąd tak nagle się źle poczuła. Teraz na szczęście je i nie wymiotuje ale jest słaba. Co Państwo o tym sądzą? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Dzień dobry. Niestety, nie ma czegoś takiego jak lek na wzmocnienie. Poprawę stanu ogólnego pacjenta rozumianą jako "wzmocnienie" można uzyskać na przykład poprzez uzupełnienie zdefiniowanych wcześniej niedoborów, tj. nawodnić chorego z cechami odwodnienia, przetoczyć krew u pacjenta z niedokrwistością, wyrównać istniejące zaburzenia jonowe, poprawić stan odżywnienia u pacjenta niedożywionego. Te przykładowe zabiegi mogą doprowadzić do "wzmocnienia" pacjenta. Nie ma jednego uniwersalnego leku, czy sposobu na wzmocnienie pacjenta. Należy zdefiniować przyczynę "osłabienia" i próbować ją leczyć.
Wracając do Pani mamy, to w oczekiwaniu na wynik badania histopatologicznego wskazane jest odpowiednie leczenie bólu oraz właściwe odżywnienie (na przykład dieta wzbogacona o Nutridrinki jeśli pacjentka ma kłopoty z przyjmowaniem odpowiedniej ilości pokarmów). Najlepiej skonsultować się w tych kwestiach z prowadzącym lekarzem onkologiem lub lekarzem rodzinnym.