Witam , moja córka ma 8 lat. Boi zostać sama w szkole. Mocno trzyma się mojej ręki i ciężko jest się

4 odpowiedzi
Moja córka ma 8 lat. Boi zostać sama w szkole. Mocno trzyma się mojej ręki i ciężko jest się jej rozstać ze mną. Wszyscy jej rówieśnicy zostają bez problemu. Chcialabym dodac ze od sierpnia zmienilismy miejsce zamieszkania i szkole tez. Ale odkad siegam pamiecia, zawsze taka byla. Ma paru znajomych w miejscu zamieszkania. Nie radze sobie z tym problemem. Czy to jest jakas choroba? Czy tylko wyuczony nawyk?Prosze o podpowiedź czy jest tutaj wymagana wizyta u specjalisty?
Owszem wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego to dobry pomysł. Ale proszę do tego podejść nie jak do choroby czy poważnego problemu. Dobry psycholog po prostu pomoże córce łatwiej radzić sobie z rozstaniami i adaptacją. Wskaże pomocne metody i wzmocni córkę. Rodzice zapewne również dostaną szereg wskazówek jak pracować z dzieckiem na codzień by poranki były spokojniejsze.

Dzień dobry. Wskazuje Pani na bardzo ważny aspekt jak przeprowadzka i zmiana szkoły. To może być trudne przeżycie dla dziewczynki. Czasami nam dorosłym może być trudno zaaklimatyzować się w nowym miejscu i towarzystwie. Zwykle jest tak, ze w nowym towarzystwie w pierwszej kolejności szukamy znajomych twarzy, bo wtedy czujemy się pewniej. Nowe miejsce i otoczenie łączy się z wieloma obawami. Pani stanowi dla dziecka najbezpieczniejszy obiekt, dlatego trzyma się Pani i trudno jej się rozstać. Zastanawiam się czy to sam fakt, ze córka nie chce zostać w szkole, czy może Pani interpretacja (czy to jakaś choroba?) sprawiają, ze trudno sobie z tym radzić ? Bardzo istotne jest to, ze dziewczynka ma paru znajomych z poprzedniego miejsca zamieszkania. To pokazuje, ze potrafi budować relacje. Różnice indywidualne w zakresie wrażliwości, otwartości dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci. Być moze córka jest bardzo wrażliwa, co może potęgować trudność w odnalezieniu się w nowym miejscu. Każdorazowo, gdy rodzic niepokoi się zachowaniem dziecka sugeruję konsultacje ze specjalista. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Być może Pani córka "z natury" jest osobą nieśmiałą i potrzebującą trochę więcej czasu na dostosowanie się do nowych okoliczności.
Napisała Pani, że w ostatnim czasie córka doświadczyła wielu zmian. Mogą one w sposób znaczący wpływać na jej samopoczucie oraz zachwianie poczucia bezpieczeństwa.
Wizyta u specjalisty jest rozsądnym rozwiązaniem z kilku względów:
1) Pani jako mam będzie mieć poczucie, że córka jest doopiekowana.
2)Pani córka przy pomocy życzliwej osoby będzie mogła poradzić sobie z trudną dla niej sytuacją.
3) Uspokoi się Pani jako rodzic i zapewne uzyska wskazówki jak radzić sobie w sytuacji gdy córka reaguje lękowo.

Życzę wszyskiego dobrego,
A.Schulz
Dzień dobry,
wizyta u specjalisty na pewno może pomóc. Sytuacja zmiany miejsca zamieszkania i zmiany szkoły to moment w którym u córki może nasilić się przeżywanie lęku i stresu. Specjalista wesprze córkę w radzeniu sobie z tymi emocjami oraz udzieli Pani informacji, wskazówek i wsparcia odnośnie tego jak być w relacji z córką, biorąc pod uwagę jej aktualne trudności i potrzeby. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia