Witam, mój tata jest po operacji prostatectomii radykalnej - laparoskopowej, otrzymaliśmy taki wynik

1 odpowiedzi
Witam, mój tata jest po operacji prostatectomii radykalnej - laparoskopowej, otrzymaliśmy taki wynik badania histopatologicznego:
I. Rak gruczołowy zrazikowy prostaty
Gleason score: 8 (4+4), Grade group: 4 pT3b pN0 wg AJCC 8 edycja
Rak nacieka 80% płata prawego oraz 20% płata lewego
Rak nacieka i przekracza obustronnie torebkę gruczołu
Stwierdza się cechy angioinwazji
Stwierdza się cechy neuroinwazji
Szczyt gruczołu z naciekiem nowotworowym obustronnie
Podstawa gruczołu bez nacieku nowotworowego
Pęcherzyki nasienne prawe z naciekiem nowotworowym
Linie cięcia chirurgicznego z z naciekiem raka w obrębie płata prawego i szczytu gruczołu
II. Fragment pęcherzyków nasiennych bez zmian nowotworowych.
III. Cztery węzły chłonne bez zmian nowotworowych.

ICD - 10: C61
ICD-O-3: 8520/3

Opis makroskopowy;
I. Gruczoł krokowy o masie 77.7 g o wymiarach 6 x 5,5 x 4 cm z pęcherzykami nasiennym o długości po: 3 cm (prawe) i 2 cm (lewe).
II. Materiał tkankowy długości 2 cm z węzłem, pobrano w całości.
III. Materiał tkankowy o wymirach 3,5 x 2 x2 cm pobrano w całości

Bardzo proszę o interpretację wyników. Jakie należy podjąć dalsze działania?
Dzień dobry. Wszystko zależy od wyników przedoperacyjnych badań tomografi/rezonansu i scyntygrafii/PET o ile były wykonywane. Jeśli w tych badaniach nie stwierdzono cech przerzutów nowotworu to należy wykonać badanie PSA za ok 2-3 miesiące po operacji. Warto też poddać się rehabilitacji urologicznej celem poprawy trzymania moczu o ile wystąpiło nietrzymanie moczu po zabiegu. Na pewno warto z tym wynikiem zgłosić się do swojego prowadzącego urologa.