Witam .Moj problem jest taki ze od 3 lat mam Panikatake pomimo ze jestem w trakcie terapi u psycholo

10 odpowiedzi
Witam .Moj problem jest taki ze od 3 lat mam Panikatake pomimo ze jestem w trakcie terapi u psychologa i neurologa pobieram rowniez tabletki CIMICiFUGA AL oraz SERTRALIN 100mg. i CETIRIZIN .Moj psycholog zstwierdzil ze jestem w tak dobrze formie ze moge odstawic tabletki. Zrobilam to lecz moja choroba sie jeszcze pogorszyla do tego stopnia ze od wrzesnia nie wychodze z domu.W pracy mialam czeste ataki ze bylam na zwolnieniu caly miesiac no i po tym stracilam prace Teraz siedze w domu i niewiem co mam dalej robic zeby ztego dolka wyjsc cala i zdrowa. tak jak pisalam od wrzesnia siedze w domu.oprocz tej choroby mam rowniez Laktoseintoleranz i przekwitanie ktore tez nie jest takie mile.Mam 49 lat waze 46 kg i co kolwiek zjem wychodzi tylem tzn. rozwolnienie i to tez jest dla mnie wielki problem. Na to rozwolnienie nie pomagaja zadne tabletki. Musze zaznaczyc ze mieszkam w Niemczech i niestety ale powoli sie zalamuje moja choraba. Prosze o jakies doradzenie.Serdecznie pozdrawiam z Augsburg Malgorzata
Dzień dobry,

zaleciłbym konsultację z lekarzem „ w sprawie choroby. Doradziłbym też zmianę psychologa, gdyż psycholog nie ma kompetencji w sprawie leków (chyba że sam też jest lekarzem, ale i tak nie zmienia tu tej sytuacji) i w kwestii ich odstawiania, należy konsultować się ze swoim lekarzem, który te leki przypisał.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w zdrowieniu!

Dzień dobry Pani Małgorzato,
Z tego co Pani opisuje, rozumiem że ataki paniki zdarzają się Pani często. Pisze Pani również, że jest Pani zdaniem Psychologa prowadzącego Pani terapię w dobrej kondycji psychicznej. Zdecydowanie tak może być, ponieważ ataki paniki mają to do siebie, że występują niezależnie od naszej woli i są jedną z podstawowych reakcji obronnych organizmu.
Wspomina Pani o swojej nietolerancji pokarmowej na laktozę( białko mleka krowiego). Chociaż nie jestem dietetykiem,a jedynie interesuję się tematyką nietolerancji pokarmowych, sugerowałabym Pani również wykonanie badania na nietolerancję glutenu i odstawienie go. Pani problemy gastryczne, są również naturalną, choć przeszkadzającą w funkcjonowaniu reakcją obronną organizmu, tym bardziej jeżeli przebywa Pani w ciągłym lęku.
Sugerowałabym nie przerywanie Psychoterapii i również konsultację Pani przypadku z innymi specjalistami np. - Gastroenterologiem.
Proszę spróbować też w miarę możliwości odpoczywać, skupiając się na tym co pozytywne w Pani dotychczasowym życiu, pozwolić sobie na relaksację, na to co Pani sprawia radość. Być może to choć w niewielkim stopniu zminimalizuje obecny stan w którym Pani się znajduje.

Serdecznie pozdrawiam i w razie pytań, pozostaję do dyspozycji.
Katarzyna Oberda, Psycholog
Witam. Najpierw warto byłoby zadbać o soje zdrowie fizyczne, iść do Gastroenterologa (być może jest problem z jelitem drażliwym), wykonać zalecone badania i kontynuować wizyty u psychologa lub terapeuty, najlepiej poznawczo-behawioralnego. Objawy towarzyszące lękowi czy napadom paniki mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego warto poznać konkretne techniki radzenia sobie z nim, aby Pani nie paraliżował. Na koniec z uwagi na problemy żywieniowe, warto byłoby skonsultować się z dietetykiem. Powodzenia :)
Droga Pani , uzyskała juz Pani pare odpowiedzi , z którymi zasadniczo zgadzam sie , Farmakoterapii nie należy przerywać jesli nadal występują ataki paniki , ale równie ważna jest terapia na ktorej oprócz rozmowy o przyczynach tego stanu równie ważne jest nauczenie klienta co robić w czasie ataku paniki i jak z niego wychodzić , tego uczą głownie terapeuci poznawczo behawioralni , Moim klientom pomagała rownież aktywnosc fizyczna , Ruch b dobrze wpływa na stan psychiczny ( chociaż spacer ) . Z tego sie wychodzi ! Pozdrawiam serdecznie ! Agnieszka Wierzejska
Dzień dobry Pani Małgorzato jak dobrze że Pani poszukuje pomocy i chce Pani zmiany. Koniecznie poleciłabym poszukania psychoterapeuty najlepiej poznawczo behawiralnego. Stacjonarne czy on line. Aby zatrzymać ataki paniki. A także proszę się udać do lekarza pierwszego kontaktu do podstawowych badań.
Zapraszam na sesję na Skype.
Witam, być może zbyt szybko przestała pani brać leki, czy dostatecznie długo omówiła pani ten dylemat na terapii, również samo przeżywanie że pewien etap sie kończy moze powodować nawrót, mimo iż było lepiej. Myśle, że powinna pani pomyśleć o terapii długoterminowej nawet przez skypa-a, skoro jest pani po za granicami kraju. Jest pani w trudnym momencie życia, kiedy przychodzi nowy etap dla kobiety i trudno jest skupic sie na sobie, skoro tak dotkliwie pani oganizm reaguje.
Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając
Witam,
Zdecydowanie zachęcam do skonsultowania propozycji odstawienia leków p. lękowych z lekarzem, który je Pani zapisał. Również powinna Pani przebadać się u gastroenterologa pod kątem nietolerancji pokarmowych, jak również u endokrynologa - zbadać stan tarczycy, poziom hormonów, zwłaszcza, że jest Pani w okresie przekwitania.Zdecydowanie zachęcam do kontynuowania psychoterapii, która pomogłaby Pani zadbać o siebie, swoje podstawowe potrzeby, a w dalszej perspektywie wypracować nowe sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Studzińska
Ataki paniki są objawem, 3 lata psychoterapii , wspartej farmakoterapią to dość, aby sobie z tym poradzić. O ile oczywiście konwencja pracy terapeutycznej jest dopasowana do pacjenta i leki dobrze dobrane. Trudno jednak się wypowiadać, nie znając przebiegu leczenia. Możliwe, że ataki paniki, choć tak dolegliwe, nie są objawem głównym i dlatego dotychczasowe leczenie, jeśli rzeczywiście koncentrowało się tylko wokół tego nie przyniosło pozytywnych rezultatów. Poza tym, wymaga Pani konsultacji z endokrynologiem i gastrologiem. Opisanym przez Panią dolegliwościach z obszaru działania tych specjalistów, mogą towarzyszyć stany lękowe. A więc należy się tym zająć jak najszybciej. Pozdrowienia Magdalena Znosko
Dzień dobry, przyłączam się do kolegów, psycholog nigdy nie decyduje o odstawieniu leków. Polecam hipnoterapię, proszę wyszukać hipnoterapeutów Omni działających w pani rejonie. Pozdrawiam.