Witam, mój dziadek chorował na Alzheimera i podejrzewamy, że mojego tatę też zaczyna atakować ta cho

1 odpowiedzi
Witam, mój dziadek chorował na Alzheimera i podejrzewamy, że mojego tatę też zaczyna atakować ta chorobą. Był zawodowym kierowcą, a zapomina jak dojechać w niektóre znane mu miejsca. Jak w końcu namówiłam go na konsultację u lekarza rodzinnego, aby poradzić się gdzie dalej udać się i sprawdzić co się dzieje, to wysłano go na wyniki i stwierdzono, że wszystko jest ok . Nie wskazano nam żadnego specjalisty, ale wolelibyśmy jednak udać się do fachowca, który zajmuje się tą chorobą. Po prostu się martwię i nie jest łatwo przekonać mojego tatę, że coś złego się z nim dzieje. Jak wygląda diagnostyka?
Witam!

Diagnostyką zespołów otępiennych (w tym choroby Alzheimera) zajmują się na ogół specjaliści neurologii i/lub psychiatrii. Zestaw badań diagnostycznych dobiera się indywidualnie pod konkretnego chorego na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania przedmiotowego. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że niezbędnym minimum są: odpowiednie badania krwi, badanie obrazowe głowy (rezonans magnetyczny, rzadziej tomografia komputerowa) oraz obiektywne badanie funkcji poznawczych (tzw. badanie neuropsychologiczne), które wykonują neuropsycholodzy pracujący najczęściej w Poradniach Zdrowia Psychicznego.