Mój 5 letni synek nie rozmawia w przedszkolu. Chodzi tam 2 rok kilka dni temu mieliśmy spotkanie z logopedą i dopiero za drugim podejściem i rozmowie z synkiem odważył się nazywa obrazki chociaż mówił bardzo cicho. wiedziałam że jest cichy ale wychowawca nie zgłaszała mi nigdy że w ogóle się nie odzywa, dopiero kilka dni temu inna pani będąca na zastępstwie zasygnalizowała mi że powinnam skonsultować synka z psychologiem. Proszę o pomoc i informację czy sytuacja może ulec zmianie ( polepszeniu), czy mój synek zacznie rozmawiać, dodam że w domu jest wesołym wygadanym dzieckiem.
mgr Anna Brauer
mgr Anna Brauer
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Gdynia
Witam serdecznie. Funkcjonowanie dziecka przy odpowiednim wsparciu i stymulacji zawsze może ulec zmianie. Dwa obrazy syna jakie wyłaniają się z tego opisu są skrajne w związku z tym polecam kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą specjalizującym się w pracy z dziećmi.

Pozdrawiam, Anna Brauer

mgr Alicja Labrenc
mgr Alicja Labrenc
Psycholog
Wrocław
Dzień dobry,
jeśli synek komunikuje się w domu bez żadnych problemów, a co za tym idzie możemy wykluczyć kwestie medyczne, to bardzo ważną kwestią staje się fakt, że w jednym środowisku chłopiec nie wypowiada się w ogóle a w drugim nie ma z tym problemów. Przyczyn może być kilka: strach/ niepewność jaką odczuwa w przedszkolu, niemiłe doświadczenie związane z wypowiadaniem się (popełnienie błędu, mówienie niewyraźnie itp.). Również predyspozycje osobowościowe są kluczowe, w domu syn czuje się pewnie, bezpiecznie i jest pełen energii, poza nim może być bardziej skryty, nieśmiały co również utrudnia mu „przełamanie się” i komunikowanie.

Warto skonsultować się z psychologiem, który na podstawie szerszego wywiadu, obserwacji dziecka pomoże w: ustaleniu przyczyn trudności i zaleceń do pracy zarówno dla Pani jak i placówki. Przy systematycznej pracy z dzieckiem w domu i przedszkolu sytuacja powinna ulec poprawie. Może również okazać się, że będzie potrzebna dodatkowa pomoc logopedyczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia oraz samych sukcesów

Psycholog Alicja Labrenc

mgr Jerzy Cyran
mgr Jerzy Cyran
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Objawy które Pani przedstawia wskazują na cechy mutyzmu wybiórczego. Jest to zaburzenie o podłożu lękowym, które daje się dobrze korygować u dzieci, pod warunkiem że zajmie się tym terapeuta znający techniki służące leczeniu tego typu zaburzeń.
Pozdrawiam
Jerzy Cyran

mgr Magdalena Kaczmarczyk
mgr Magdalena Kaczmarczyk
Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog dziecięcy
Łódź
Dzień dobry
Przy odpowiedniej pracy terapeutycznej z dzieckiem wszystko może ulec zmianie na lepsze. To że synek w domu mówi bez problemu a w przedszkolu sprawia mu to trudność wyklucza przyczynę medyczna problemu. Być może jest to kwestia nieśmiałości, lęku przed oceną w grupie itp. Warto zatem udać się do psychologa który zdiagnozuje przede wszystkim źródło problemu i wprowadzi właściwe metody pracy terapeutycznej. Pozdrawiam Magdalena Kaczmarczyk psycholog w Łodzi

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.