Witam, mieszkam we Francji. Mam chorobę Leśniowskiego-Crohna i spondyloartropatię, leczę się tu adal

1 odpowiedzi
Witam, mieszkam we Francji. Mam chorobę Leśniowskiego-Crohna i spondyloartropatię, leczę się tu adalimumabem hulio 40mg, a na spondyloartropatię metotreksatem 15mg, na obie choroby mam jeden zastrzyk raz w tygodniu, muszę się przeprowadzić do Warszawy, zastanawiam się jakie leki są w Polsce dostępne i czy zwróci mi to ubezpieczenie państwowe lub prywatne
Dzień dobry,
tak, adalimumab jest w programie lekowym NFZ, bezplatnie, metotrexat na receptę.
Problem tylko w tym, czy NFZ uzna Pani obecność w programie francuskim z adalimumabem za wystarczający czynnik do kwalifikacji.
Zawiłość tkwi w tym, że do programu możną włączyć chorych z aktywna postacia choroby, z objawami.
To logiczne że powinna Pani kontynuować, ale nie dla urzędnika NFZ. Pierwsze, co bym zrobił przed powrotem do kraju, to wystąpienie do MFZ o interpretację i zgodę, by mogła Pani brać dalej lek.