Witam. Miałem robiony rezonans mózgowia z kontrastem i zupełnie przypadkiem wykryto anomalię żylną (

1 odpowiedzi
Witam. Miałem robiony rezonans mózgowia z kontrastem i zupełnie przypadkiem wykryto anomalię żylną (DVA) lewej półkuli móżdżku (,,W lewej półkuli móżdżku widoczne jest miotełkowate skupisko naczyń zbieżnych do pojedynczej żyły uchodzącej prawdopodobnie do żył głębokich oraz lewej zatoki skalistej lub esowate DVA".) Nie zauważyłem żeby bolała mnie głowa bardzo często, z reguły sporadycznie. Obraz MR mózgowia jest w granicach normy poza tą anomalią. Proszę o odpowiedź czy jest się czym martwić.
Rozwojowe anomalie żylne stanowią wariant anatomiczny odpływu krwi z danego obszaru ośrodkowego układu nerwowego, oczywiście nie oznacza to że sama anomalia nie może być podłożem złożonych problemów, ale zazwyczaj jest to znalezisko incydentalne. Te problemy przede wszystkim powiązane są z tendencją do występowania naczyniaków jamistych (CM) w sąsiedztwie DVA - w przypadku rozpoznania DVA warto pogłębić diagnostykę np. o sekwencję SWI lub T2* (być może już ma Pan ją wykonaną w swoim badaniu MR), która ujawni koegzystencję z CM. W przypadku leczenia CM neurochirurg może mieć już więcej do powiedzenia, ale często te zmiany w zakresie obszaru elokwentnego i bezobjawowe dalej obserwujemy. Pozdrawiam