Witam. Mialam robione korony ceramiczne na jedynkach gornych i dwojkach . Tymczasowo byly dosc mocno

2 odpowiedzi
Mialam robione korony ceramiczne na jedynkach gornych i dwojkach . Tymczasowo byly dosc mocno zacementowane Dlatego musialam czekać az sie poluzuja. Dzis poluzowala mi sie odtatnia z czterech koron. Bylam u dentysty w celu ponownego usadzenia i zacenentowania na stale. Jestem przerazona. Po stalym zacementowaniu zab jest szary. W znaczny sposob odróżnia się od innych zębów. Na cemencie tymczasowym było idealnie a teraz masakra. Dentystka napomknęła ze się kolor wyrówna . Czy to możliwe ze cement w środku trochę pojaśnieje i kolor się wyrówna ??? A jak nie to co mam teraz zrobić ??
Witam serdecznie,
Przyznam, pierwszy raz spotykam się z takim problemem. Raz, że korony pełnoceramiczne powinny mieć solidną warstwę tzw opakerową (czyli taką przez którą nie prześwituje ani ząb ani cement) a dwa- cementy do koron pełnoceramicznych są z reguły w kolorach podobnych do zębów lub przezroczyste. Tego typu problem mógłby wystąpić w przypadku licówki, która jest bardzo cienka i czasem jest mało miejsca na warstwę opakerową, jednak licówki bardzo rzadko osadza się tymczasowo.
Jeśli pani korona była bardzo cienka albo zrobiona inną techniką/z innego materiału i osadzona na materiale tymczasowym który jest biały (często takie są), to mógł on prześwitując rozjaśnić trochę koronę i teraz, przy właściwym cemencie może ona wydawać się ciemniejsza.
Jeśli korona pełnoceramiczna nie pasuje do pozostałych zębów, to niestety nic się w tym temacie nie zmieni (poza pani przyzwyczajeniem się).
Jeśli była to korona tzw porcelana na metalu, to taki problem w ogóle nie powinien wystąpić (metal jest opakerem całkowitym).
Rada: proszę kilka dni odczekać, może problem wynika z pani percepcji (korony wcześniej wydawały się jaśniejsze). Jeśli nie- niestety korony do wymiany.

PS osobiście rzadko osadzam tymczasowo, zawsze pokazuję pacjentowi koronę przed osadzeniem i nigdy nie czekam, aż cement tymczasowy się 'poluzuje' (ile czasu pani czekała? czy wszystkie się 'poluzowały' w tym samym czasie?).
Mam nadzieję, że trochę pomogłem zrozumieć sytuację.
Serdecznie pozdrawiam.

Kolor korony pełnoceramicznej może nieznacznie zależeć od koloru cementu, na jakiej został osadzony. Cementy tymczasowe z reguły są intensywnie białe, dlatego po osadzeniu na (zwykle przezroczysty) cement kompozytowy odczuła Pani różnicę koloru. Jeżeli lekarz oznajmił, że kolor jeszcze się wyrówna, być może był to jeszcze inny cement niż kompozytowy. Najlepiej jeśli ustali Pani ten problem z lekarzem, który wykonał zabieg.