witam mam wynik Rezonansu Magnetycznego czy moge prosic o pomoc o co chcodzi i co dalej ? Badanie

1 odpowiedzi
witam mam wynik Rezonansu Magnetycznego czy moge prosic o pomoc o co chcodzi i co dalej ?

Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonane w sekwencjach FSE i GE w obrazach T1-, T2- oraz
PD- zależnych w płaszczyznach czołowej, strzałkowej i poprzecznej wykazuje:
zachyłek nadrzepkowy niepowiększony, zawiera fizjologiczną ilość płynu.
Ścięgno mięśnia czworogłowego o zachowanej ciągłości, więzadło rzepki jest prawidłowe.
Ciało tłuszczowe Hoffy niepowiększone.
Przedział boczny: FCL niepogrubione, bez cech uszkodzeń, ML: dyskretna, poprzeczna szczelina
pęknięcia rogu przedniego łąkotki, bez cech jego rozwarstwienia.
Przedział przyśrodkowy: TCL niepogrubione, bez cech uszkodzeń; MM: niejednorodna w zakresie tylnej
części trzonu i rogu tylnego- objawy uszkodzeń przeciążeniowych, bez szczeliny pęknięcia.
Więzadła krzyżowe: ACL bez cech uszkodzeń, PCL niepogrubione o zachowanej krzywiźnie łuku.
Powierzchnie stawowe bez cech uszkodzeń.
Odczyn płynowy wzdłuż ścięgna proksymalnego głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, które
jest obrzęknięte i naderwane przy przyczepie, minimalny pourazowy obrzęk kości udowej na poziomie
przyczepu przemawia za awulsyjnym mechanizmem urazu, poza tym struktury kostne prawidłowe.
Dzień Dobry!
Zachyłek nadrzepkowy nie jest powiększony i zawiera fizjologiczną ilość płynu. Ścięgno mięśnia czworogłowego jest nienaruszone, a więzadło rzepki jest w dobrym stanie.
Ciało tłuszczowe Hoffy jest w normie, co sugeruje brak poważnych zmian.
W przedziale bocznym stawu (FCL) nie ma znaczących uszkodzeń, ale jest niewielka szczelina w przedniej części łąkotki, ale nie jest rozwarstwiona.
W przedziale przyśrodkowym stawu (TCL) nie ma poważnych uszkodzeń, ale w obrębie tylnej części trzonu i rogu tylnego łąkotki widoczne są objawy uszkodzeń przeciążeniowych, chociaż bez szczeliny pęknięcia.
Więzadła krzyżowe (ACL i PCL) są w dobrym stanie, bez znaczących uszkodzeń.
Powierzchnie stawowe nie wykazują oznak uszkodzeń.

Zasadne wydaje się leczenie nieoperacyjne z zastosowaniem autologicznej fibryny bogatopłytkowej (ang. autologous platelet-rich plasma, PRF). Jest jedną z opcji terapeutycznych stosowanych w przypadku różnych schorzeń i urazów stawów, w tym w obrębie stawu kolanowego. PRF jest produktem otrzymywanym z własnej krwi pacjenta, zawierającym zwiększoną liczbę płytek krwi oraz czynniki wzrostu, które mogą wspomagać proces gojenia się i regeneracji tkanek.
Przy opisie sugerowano obecność naderwanego ścięgna proksymalnego głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki oraz minimalny pourazowy obrzęk kości udowej. W takich przypadkach PRF może być rozważane jako metoda leczenia, ponieważ może wspomóc w procesie gojenia się uszkodzonych tkanek i zmniejszyć ból. Więcej informacji znajduje się na stronie fibrynabogatopłytkowa. pl

Dr Paweł Sokołowicz