Witam, mam wielki problem...mam tiki od dziecka, nie wiem czemu lekarze mnie badali i nic nie ustali

10 odpowiedzi
Witam, mam wielki problem...mam tiki od dziecka, nie wiem czemu lekarze mnie badali i nic nie ustalili, nerwowość...terapie, wizyty itp.teraz jestem dorosła i one niszcza mi zycie chciałabym porozmawiac z lekarzem ktory moze mi pomoc, chora nie jestem na nic wstepnie, tourreta wykluczyli, taka diagnoza ale tiki dalej mam...poszukuje lekrzy z Piły, woj,wielkopolskie w kwietniu od 10, bo w tedy bede w polsce musiałam uciekać z kraju...gdzie nikt mnie nie zna by poczuc sie normalnie..ale tu tez nie da rady, mam dosc...chce to wkoncu zmienic i poznac odpowiedz czemu tak mam?moze sa lekarze w pile z doswiadczeniem ktorzy mi pomoga? prosze o anonimowosc calkowita...to i tak wystarczajaca upakarzajace dla mnie. dziekuje jesli ktos sie odezwie.
Witam serdecznie! Niestety lekarze nie mają zbyt wielu możliwości by "wyleczyc" tiki nerwowe gdyz mają one podłoże psychiczne. Dlatego polecalabym psychoterapeute poznawczo- behawioralnego. Oczywiście w pierwszej kolejności proszę się udać do lekarza psychiatry może uda się dobrać leki które zniweluja objawy, ale na pewno nie wylecza przyczyny. pozdrawiam!

Szanowna Pani,
niestety nie pracuję na terenie Wielkopolski, ale chętnie podzielę się z Panią informacjami, którymi dysponuję. Mam nadzieję, że to choć trochę Pani pomoże.
Zacznijmy może od samych przyczyn - dokładne przyczyny występowania tików są jeszcze nadal nieznane, jednak współczesne badania wskazują przede wszystkim na ich genetyczne, wrodzone podłoże. To bardzo ważne dla skuteczności terapii. Kiedyś uważano, że tiki mają psychologiczne podłoże, np. że są objawem nerwicy (zaburzeń lękowych), że wynikają z wychowania itp. Dziś wiemy, że tak nie jest - tiki nie są "objawem nerwicowym". Zaburzenia lękowe mogą z nimi współwystępować (i wówczas warto poddać je psychoterapii), jednak tiki z nich nie wynikają (choć faktycznie stres może nasilać objawy tikowe, warto więc uczyć się sobie z nim radzić).
Nie pisze Pani, z jakiej formy terapii Pani korzystała, więc trudno mi się do tego odnieść. Jednak ze swojej strony poleciłabym Pani terapię poznawczo-behawioralną nakierowaną przede wszystkim właśnie na tiki (istnieją specjalne metody psychoterapii poznawczo-behawioralnej opracowane właśnie do pracy z tikami). Psychoterapia ta pozwala w stosunkowo krótkim czasie (kilka miesięcy) odczuwalnie złagodzić objawy tikowe, tak aby przestały być uciążliwe dla danej osoby, a także ogólnie poprawić samopoczucie i jakość życia tej osoby. Specjalistkę lub specjalistę psychoterapii poznawczo-behawioralnej znajdzie Pani zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach za granicą; co ważne, do tej psychoterapii nie jest potrzebna bardzo dobra znajomość języka - wystarczy znajomość komunikatywna.
Jednocześnie może Pani poszukać pomocy lekarza psychiatry, który oceni nasilenie tików i stwierdzi czy warto zastosować leczenie farmakologiczne. Z takiej porady również może Pani skorzystać zarówno w kraju, jak i za granicą (w niektórych krajach jest nawet większy wybór leków niż w Polsce). Leki pomagają jednak tylko wtedy, kiedy się je przyjmuje i również jedynie łagodzą zaburzenia tikowe, a nie usuwają ich. Zawsze warto więc przejść psychoterapię, ponieważ ona daje długoterminowe efekty. Ważne jednak, aby była to właśnie psychoterapia poznawczo-behawioralna, ponieważ jej skuteczność jest udowodniona w badaniach. Życzę Pani wszystkiego dobrego i serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry! Psychoterapia w nurcie poznawczo- behawioralnym może doprowadzić do znacznej redukcji nasilenia tików. W Pile jest kilka ośrodków (działających również w ramach NFZ), gdzie otrzyma Pani fachową pomoc. Proszę poszukać odpowiedniego dla siebie terapeuty i umówić się na wizytę.
Serdecznie pozdrawiam!
Dzień dobry, czy robiła Pani badania pod kątem chorób odkleszczowych takich jak borelioza i bartonella? One czasem dają takie objawy jak tiki. Warto np. zacząć od zrobienia sobie kwestionariusza Horowitza:
lymed.pl/przed-wizyta
może warto najpierw to sprawdzić?
podzrawiam
P.
Zapraszam do Krakowa. Chętnie podejmę się terapii.
Pracuje
zawodzie psychologa od 30 lat. Mam doświadczenie w terapii pani problemu.Pozdrawiam, Struzikowska
Polecam bardzo pracę z ciałem - gdziekolwiek Pani będzie Metodę Lowena i Tre ma Pani objawy nerwicowe. Życzę zdrowia!
Ja przyjmuję w Łodzi.
Dzień dobry. Myślę, że warto rozszerzyć również diagnostykę lekarską odnośnie boleriozy, choroby Parkinsona, porażeniem mózgowym, chorobą Huntingtona. Tiki mogą mieć również podłoże psychiczne, ale trzeba przeprowadzić obszerny wywiad kliniczny, aby je wykluczyć, bądź potwierdzić. Prowadzę terapię przez internet przez skypa. Zapewniam 100% anonimowość, jeśli jest Pani zdecydowana, to zapraszam. Pozdrawiam. Piotr Włodarczyk
Przyczyny tików mogą być różne -leczenie warto zacząć od pogłębionej diagnozy problemu. Psycholog. psychoterapeuta może Pani pomoc w zaakceptowaniu choroby, wypracowaniu strategii radzenia sobie, które sprawiłyby, że poczułaby Pani znaczną ulgę i odzyskała radość z życia. Niezależnie od przyczyny tików wiadome jest to że nasilają się one na skutek przeżyć emocjonalnych i stresu -w związku z tym psychoterapia może również skutecznie zmniejszyć dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie.
Poprzez tiki ciało bardzo często redukuje napięcia jakie w nim powstały. Napięcia w ciele natomiast mają różne podłoże i bez psychoterapii trudno określić jaka jest ich przyczyna . Zachęcam do zapoznania się z ofertą hipnoterapii i znalezienia specjalisty w tym zakresie. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Przyczyn tików może być wiele. Rozpoczęcie psychoterapii w nurcie ericksonowskim może Pani bardzo pomóc. Stosuje się w nim wiele technik pracy z objawami pochodzącymi z ciała,w tym między innymi hipnoterapię. Pozdrawiam.