Mam takie nietypowe pytanie otóż trochę ponad miesiąc zakończyłam definitywnie toksyczny związek który trwał 6 lat, i tu chciałabym się dowiedzieć od strony psychologicznej jaki jest około czas dochodzenia do siebie.. I po jakim czasie mogłabym stworzyć nowy związek, zdrowy..?
mgr Marta Kaczmarek
mgr Marta Kaczmarek
Psycholog, Psychoterapeuta
Wrocław
Dzień Dobry,
Wychodzenie że związku to sprawa bardzo indywidualna. Dla jednej osoby to kilka tygodni, dla innej parę miesięcy. Nie ma jasno określonych reguł. Warto, by wsluchiwala się Pani w siebie, prowadziła przyjemne życie a jest duża szansa, że poczuje Pani w sobie gotowość na nową znajomość.
Pozdrawiam serdecznie

mgr Adrian Wojtyła
mgr Adrian Wojtyła
Psycholog, Psychoterapeuta
Ustroń
Dzień dobry, nie da się konkretnie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ, każdy z nas jest inny i inaczej przeżywa pewne sytuacje i inaczej podchodzi do nich emocjonalnie , myślę, że warto skonsultować się z terapeutą, aby przyjrzeć się czy poprzednia relacja wciąż nie rzutuje na postrzeganie przyszłości i nowych relacji , pozdrawiam serdecznie

dr Joanna Giza
dr Joanna Giza
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam, to zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, wzorców rodzinnych, aktualnej kondycji psychofizycznej, jakości, długości i głębokości ingerencji w nas toksyny z poprzedniej relacji. Mówi się, że jeśli po ostatniej, przepracowanej i przeżytej (zamknięte) stracie relacyjnej upłynęło półtora roku samotności to kolejna relacja powinna być nową i niezarażoną trucizną:)
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

 Irena Kohut
Irena Kohut
Psycholog
Kraków
To zależy od tego w jaki sposób będzie Pani ten czas przechodzić

mgr Monika Zawłocka
mgr Monika Zawłocka
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Świdnik
Moment zakończenia i uświadomienia sobie, że związek jest toksyczny, jest pierwszym ogromnym krokiem wyjścia z niego. Trudno określić ile czasu będzie Pani potrzebować, aby całkowicie zakończyć ten etap i zacząć nowy związek. Istotne w tym procesie jest spotykanie się ze znajomymi i rodziną, którzy będą Panią wspierać, oraz całkowity brak kontaktu z byłym partnerem. Wiem, że na ten moment może to być bardzo trudne, ważne żeby nie zamykała się też Pani na nowe znajomości. Rozstanie wiąże się z radzeniem sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, smutek, przygnębienie, bezradność, czasami tęsknota. Jest to naturalny etap i ważne aby pozwoliła go sobie Pani przejść. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, który pomoże Pani poradzić sobie z rozstaniem, odkryć jak unikać toksycznych związków i spojrzeć z nadzieją w przyszłość.

dr n. med. Michaela Pakszys
dr n. med. Michaela Pakszys
Pediatra, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Rozczaruję panią, na toksyczny związek pracuje dwoje ludzi, bowiem jeżeli ktoś jest toksyczny i drugi to przyjmuje, nie stawia barier i limitów, też sobie winien za toksyczny związek. To co piszą koledzy powyżej: dobrze jest zamyślić się nad tym, co zrobiłam nie tak, i co już nie chcę aby się powtórzyło. Napisać sobie na co będę zwracać uwagę w następnym związku. I uwaga: często wybiera się takiego partnera, który w czymś przypomina bliską osobę, która nam nie dała miłość, uwagę, wiarę w siebie i oczekuje się, że nowy związek nam to da. Lepiej skupić się na tym, co nie chce w żadnym przypadku, aby się powtórzyło czyli nie znajdować sobie kolejnego uzależnionego od alkoholu, narkotyków, synalka mamy bez poczucia obowiązku, nie szanującego kobiety, brutala, lenia, nadmiernie kontrolującego i podporządkowującego sobie, itp. I czas kiedy rozpocząć nowy związek zależy od wielu czynników m.inn. od tego uświadomienia sobie czego naprawdę chce i nie rzucać się w kolejny bo potrzebuje seks, bo biologiczny zegar tyka bo nie chce być sama więc biorę każdego. Poznanie siebie samej jest trudną sztuką niekiedy bolesną bo czas i życie leci jak szalony koń do przodu.

mgr Małgorzata Chmielewska–Zdunek
mgr Małgorzata Chmielewska–Zdunek
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Z rozstaniem jest tak jak z żałobą każdy potrzebuje "swojego " czasu nie ma tu reguły .Szczególnie jeśli związek był toksyczny .Zachęcam do rozwoju poznawczego czyli pracy w terapii .Pozwala to uniknąć wielu błędów w przyszłości ,ponieważ poznajemy własne schematy często dysfunkcyjne,które utrudniają dobrą relację.Pzd.

 Monika Kurdej
Monika Kurdej
Dietetyk, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dziękuję za piękne pytanie:D
Z mojej perspektywy to nie wygląda tak, że da się policzyć ile czasu potrzebuje Pani stawać na nogi. Myślę, że dobrym słowem jest szacunek. Szacunek do siebie, do przeżyć, życzliwość względem własnych przeszłych doświadczeń i tych przyszłych, które dopiero się wydarzą... Rozumiem, że Pani czuje niepokój o to, że długi toksyczny związek "wymaga" długiej "rekonwalescencji", i że czas leci, i że chce się mieć w życiu, po prostu, kogoś bliskiego. Sądzę, że warto byłoby przyjrzeć się, jaki jest Pani akumulator emocjonalny? Zachęcam, żeby zrobić taką samodzielną pracę i odpowiedzieć sobie na pytania: 1. jakich ludzi Pani przyciąga do siebie? 2. kiedy/po jakim czasie zauważa Pani, że coś w relacji jest nie tak? 3. jakimi sposobami tworzy Pani relacje? Bez namysłu nad tą sferą, jest ryzyko, że nowy związek będzie taki, jak poprzedni. Albo w jakiś sposób podobny. Zachęcam, żeby tę sytuację kończenia związku, w której Pani jest teraz, wykorzystała Pani maksymalnie dla siebie i zamknęła ten rozdział życia z obiecującymi refleksjami. A, gdy zmieni się energia w Pani akumulatorze emocjonalnym - będzie Pani miała jasność, kiedy jest najlepszy czas na nowy związek. Możliwe, że korzystna dla Pani będzie też książka
pt. "Kochaj siebie, a nieważne z kim się zwiążesz" Autor: Eva-Maria Zurhorst. W razie potrzeby zapraszam na konsultację. Będzie mi bardzo przyjemnie Panią poznać i móc wspierać profesjonalnymi umiejętnościami:D
Sugeruję wizytę: - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Wojciech Kopytek
mgr Wojciech Kopytek
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Skierniewice
Witam. Powrót do stabilizacji po rozstaniu zazwyczaj wynosi około trzech miesięcy. Jednak wiele czynników wpływa na nasze uczucia. Jeśli w Pani życiu nie występują inne problemy mogące się na siebie nakładać, powrót do równowagi po rozstaniu powinien trwać dość krótko. Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybkość i skuteczność radzenia sobie w sytuacjach trudnych jest temperament i cechy osobowości. Biorąc pod uwagę fakt, że negatywnie ocenia Pani zakończony związek, może Pani poradzić sobie dość szybko.

mgr Elżbieta Kuna
mgr Elżbieta Kuna
Psycholog
Świdnik
Witam Panią bardzo serdecznie. w mojej opinii ciężko jest jednoznacznie określić, ile czasu będzie Pani potrzebowała, natomiast ogólnie mówi się o tym, że często powiela się schemat z poprzedniej toksycznej relacji, jeżeli czas wejścia w nowy związek jest krótszy niż rok od zerwania poprzedniej relacji. Zachęcam Panią do pracy nad sobą i przyjrzenia się, co wpłynęło na Panią, że była Pani w tej relacji tak długo- co uważa Pani, że po swojej stronie było nie tak i co należało by zmieniać, by nie powielać negatywnych schematów. W pracy nad sobą może być przydatna pomoc psychologa lub psychoterapeuty, do czego Panią zachęcam.
Pozdrawiam serdecznie,
Elżbieta Kuna, psycholog

 Ewa Guzowska
Ewa Guzowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie, trudno powiedzieć, ile czasu zajmie Pani dojście do stabilizacji emocjonalnej, może to potrwać parę tygodni lub parę miesięcy, ponieważ wpływa na to, wiele czynników indywidualnych. W związku z tym, że toksyczny związek trwał długo, może istotne jest przyjrzeć się, co było powodem, że weszła Pani w taki związek, by sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Życzę Pani by ten okres był jak najkrótszy, serdecznie pozdrawiam
Ewa Guzowska

dr Natalia Pilarska
dr Natalia Pilarska
Psycholog, Psychoterapeuta
Bydgoszcz
Witam serdecznie! 6 lat to dość długi okres czasu, pewnie wiele sytuacji się wydarzyło, które wymagałyby być przepracowanymi, najlepiej w drodze psychoterapii. Każdy człowiek posiada mechanizmy umożliwiające adaptowanie się do nowych sytuacji i to od nich i ich dojrzałości w dużej mierze zależy to, jak długo okres "leczenia ran" będzie trwać. Zbudowanie dojrzałego związku wiąże się z przepracowaniem mechanizmów (też i tych do tej pory nieuświadomionych), które panowały w poprzednich relacjach. Sprawa jest bardzo zindywidualizowana. Zachęcam do skorzystania z konsultacji psychologicznej. Z wyrazami szacunku, Natalia Pilarska.

mgr Magdalena Pęcak
mgr Magdalena Pęcak
Psycholog, Psychoterapeuta
Zabrze
Koniec związku to może być bardzo cenny moment. Może dać duże możliwości poznania siebie, może przynieść odpowiedzi, wytyczyć nowe drogi, wiele rozjaśnic, umocnić, ułatwić podejmowanie przyszłych decyzji. Być może przyda się do tego pomoc. Proszę ten czas wykorzystać jak tylko się da. Owocnych reflekscji...

mgr Marta Krysztofowicz
mgr Marta Krysztofowicz
Psycholog, Psychoterapeuta
Konin
Witam. Trudno powiedzieć ile średnio dana osoba dochodzi do siebie po rozstaniu. Dla jednych jest to pół roku, dla innych rok, dwa... Tą kwestię warto rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście, że po pewnym czasie może Pani stworzyć zdrowy związek, ale żeby tak się stało, warto byłoby jednak przepracować wcześniej pewne schematy działania, poodkrywać przekonania i przeanalizować sobie, co było ok a co było nie tak, aby nie powtarzać niekorzystnych schematów w nowej relacji. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.