Witam mam taki problem.10 miesięcy temu urodziłam pierwsze dziecko córkę,mam 27 lat.Poród miałam nat

2 odpowiedzi
10 miesięcy temu urodziłam pierwsze dziecko córkę,mam 27 lat.Poród miałam naturalny.Nie chciałam nacięcia mimo to dostałam znieczulenie bez zgody i nacięto mnie.Miałam ciężki połóg.Czasami popuszczam mocz,co jest dla mnie wstydliwe.Najgorsze są stosunki z narzeczonym.Jestem podniecona itd,a często mnie boli,nawet badanie wziernikiem u ginekologa.I nie mam już orgazmów ,takich porządnych.Nie wiem,co się stało.Staram się unikać seksu ,bo czuję się z tym źle .Nie byłam nigdy u seksuologa.Kocham mojego narzeczonego bardzo ,podnieca mnie itd,to dlaczego ja tak mało w seksie już czuję?Jestem tym załamana.Nie chcę,by moje życie tak wyglądało.Czy to przez poród?
Szanowna Pani,
aby stwierdzić czy to ,,przez poród” dobrze by było isc z tym konkretnym zapytaniem do ginekologa, który zbada Panią pod tym katem. Z punktu widzenia psychologicznego, czasami się zdarza, ze kobiety po porodzie nie czuja się tak atrakcyjne jak przed porodem i to je hamuje i blokuje odczuwanie przyjemności z seksu. Ponieważ niekiedy bywa ciężko zaakceptować ciało które się zmieniło. Aby jednak nie gdybać a zdiagnozować przyczynę, polecam udać się w pierwszej kolejności do ginekologa, który wykluczy przyczyny organiczne, a później do seksuologa/psychologa bądź terapeuty. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Czech

Dzień dobry Pani,
to ważne, że szuka Pani pomocy w kwestii zdrowia seksualnego, które jest nieodłącznym elementem zdrowia psychofizycznego. W Pani sytuacji warto podkreślić, że wspomina Pani o zachowanym libido, o tym, że kocha partnera i pragnie z nim dzielić chwile intymne oraz, że - jak rozumiem - posiada Pani zdolność do osiągania orgazmu, lecz nie takiego, jak przed porodem. Co warto zrobić? Proszę udać się do Pani Jolanty Skórskiej (Warszawa, NFZ i prywatnie), która wykona bezbolesne badania, by móc ocenić, co może być przyczyną obecnych trudności. Ocena lekarza-ginekologa z ukierunkowaniem seksuologicznym, to dobry krok, by odzyskać zdrowie seksualne i zminimalizować lub wyeliminować obecne dolegliwości. Proszę udać się do tego specjalisty. W kwestiach seksualności w kontekście poporodowym warto poszukać wsparcie up.: Moniki Kaszuby.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek